lupa x
user

Robotická umělkyně namalovala portrét královny Alžběty II.

Robotická umělkyně namalovala portrét královny Alžběty II.

27.05.2022

Redakce

Před oslavou platinového jubilea byl odhalen portrét královny namalovaný humanoidním robotem. Algoritmus královny namaloval robot Ai-Da Robot, který pracuje na principu umělé inteligence.

Robotická umělkyně namalovala portrét královny Alžběty II.

Perly, klobouk a neutrální výraz v obličeji vyvedeném ve výrazných barvách: Expresivní portrét zobrazuje britskou královnu Alžbětu II. Ale víc než dílo zaujme jeho autorka – humanoidní robotická umělkyně. Malba vznikla k uctění jubilea britské panovnice, která tento rok slaví 70 let od nástupu na trůn, píše server BBC.

Portrét s nádechem fauvismu královnu zobrazuje na bouřlivě šedivém pozadí, s výraznými žlutými či zelenými šmouhami v obličeji. Panovnice má na sobě typický kostýmek s kloboukem, tentokrát v bledě modré barvě, perly a ve tváři se ji zračí rovněž nezaměnitelný stoický výraz, napsal list The Guardian.

„Chtěla bych její královské výsosti poděkovat za její oddanost a službu, kterou poskytla tolika lidem. Je to mimořádná a odvážná žena, která je naprosto věrná službě veřejnosti,“ uvedla Ai-Da, kterou její tvůrci označují za „první ultrarealistickou humanoidní robotickou umělkyni na světě“.

Portrét panovnice od robotické umělkyně podle Aidana Mellera, tvůrce Ai-Dy, poskytuje příležitost zamyslet se nad tím, co všechno se za královnina života změnilo. V době jejího nástupu na trůn, po smrti jejího otce Jiřího VI. v roce 1952, byla počítačová technologie ještě v plenkách. V následujících desetiletích vědci dosáhli velkých pokroků, které vedly až ke zrodu umělé inteligence.

Ai-Da na rozdíl od lidských umělců necítí emoce, je ale možné ji naučit emoce rozpoznávat podle mimiky obličeje. V očích má kamery a pomocí robotické paže čerpá z počítačové paměti, aby digitální data přeměnil na fyzické kresby a malby.

Londýn (BBC NEWS)

Hlavní stránka