lupa x
user

Moravské zemské muzeum vydalo pamětní bankovku s portrétem Mendela

Moravské zemské muzeum vydalo pamětní bankovku s portrétem Mendela

01.06.2022

Redakce

Moravské zemské muzeum vydalo pamětní bankovku s portrétem Mendela

Moravské zemské muzeum vydalo pamětní bankovku s portrétem Johanna Gregora Mendela, od jehož narození letos uplyne 200 let. Je vyrobená z bavlněného papíru používaného pro tisk eurových bankovek a je opatřená také hologramem a sériovým číslem. Pamětní bankovku lze pořídit za 200 korun na pokladně Moravského zemského muzea v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu, uvedla náměstkyně ředitele Barbora Onderková.

Podobné pamětní eurobankovky v Česku i zahraničí vyhledávají sběratelé. „Věříme, že tímto počinem potěšíme i sběratele v České republice a že i pro běžné návštěvníky může být bankovka pěkným suvenýrem. Třeba pro ty, kteří zavítají do našeho interaktivního centra Mendelianum, v němž se mohou přitažlivým způsobem seznámit s prací, ale i životem Johanna Gregora Mendela z různých pohledů,“ řekl generální ředitel muzea Jiří Mitáček.

Muzeum ve svých sbírkách uchovává poměrně rozsáhlý mendelovský fond, včetně rukopisů. Pracoviště Mendelianum v areálu Biskupského dvora na Zelném trhu navíc sídlí v autentických prostorách Hospodářské společnosti, ve které Mendel 30 let aktivně působil, a kde také zveřejnil výsledky svých pokusů s hybridy rostlin.

V Biskupském dvoře najdou zájemci také první z informačních panelů poznávací stezky, kterou Moravské zemské muzeum nedávno zpřístupnilo veřejnosti. Stezka je provede Brnem po místech spojených s Mendelovou prací a životem.

Brno (ČTK)

Hlavní stránka