lupa x
user

Jak snadno a dlouhodobě chránit střechu či terasu

Jak snadno a dlouhodobě chránit střechu či terasu

02.06.2022

Redakce

Horší než oheň, říká se o dřevomorce. Řeč je o houbě, která dokáže tiše likvidovat dřevěné stavby, terasy, altánky i zahradní nábytek. Dřevokazných škůdců z řad hub, plísní i hmyzu existuje mnoho. Proti všem je možné dřevo účinně chránit, a to díky moderní chemii, která pomáhá chránit váš majetek i peněženku. S preventivní ochranou dřeva je ale nutné začít včas, jinak náklady na záchranu dřevěných prvků či dokonce střechy extrémně narůstají.

Jak snadno a dlouhodobě chránit střechu či terasu

Dřevěné krovy podpírají většinu historických i moderních šikmých střech. Pokud jsou přiznané a vidíme je, jsou ozdobou celého prostoru i po staletí. Stejně tak má svou funkci i půvab dřevo a dřevěné prvky v zahradě či na terase. Krásnou přírodní kresbu s letokruhy i celé trámy dokáže příroda ale dokonale zničit. Je to životní cyklus stromů, který můžeme snadno pozorovat v šumavském pralese Boubín nebo v pražské oboře Hvězda, kde se část stromů ponechává svému osudu až do úplného rozpadnutí. Po tomto však doma ani na zahrádce pochopitelně netoužíme. Jak tomu ale zabránit?

 

Brouci, houby a plísně

Začíná to docela nenápadně. A poměrně dlouho to i vypadá, že se nic s dřevem neděje. K tomu, aby započaly dřevokazné procesy stačí přitom docela málo. Třeba, aby se zvýšila vzdušná vlhkost v místnosti či vlhkost v zemině a v neošetřeném či nedostatečně ošetřeném dřevě se rozběhnou zkázonosné procesy. Začnou se objevovat roztodivné barvy plísní, tu a tam leze elegantní brouk nebo je možné zaslechnout chroupající červotoče. Později už jsou vidět i podivuhodné talířovité houby. I takto může vypadat začátek konce vaší dřevěné konstrukce, pokud jste ji včas neochránili účinnou impregnací.

 

Co se děje uvnitř dřeva

I když si koupíte kvalitní dřevo či altán, nespoléhejte jen na jeho přirozenou odolnost. Ochránit novou střechu nebo pergolu pomáhá spíše moderní chemie. Dřevo v interiéru, a ještě více pak v exteriéru vlivem rozdílu teplot a vlhkosti pracuje a postupně v něm vznikají různé praskliny, kterých pak využívají k pronikání dovnitř škůdci. „Pokud je dřevo impregnované, tedy namořené správnou chemickou látkou pro preventivní ochranu dřeva, škůdci se mu vyhýbají a podstatně se prodlužuje jeho životnost i bezúdržbový stav,“ dodává Ivan Souček ze Svazu chemického průmyslu. To v praxi znamená, že kdo dobře naimpregnuje své dřevěné konstrukce na začátku, má později i méně práce a starostí s jejich údržbou.

 

Jak ochránit dřevo proti dřevokazům

Říkáte-li si, že tedy dřevo občas nalakujete či natřete barvou a na škůdce tím vyzrajete, jste na omylu. Obyčejná barva či lak na ně zdaleka nestačí. Nemívají v sobě totiž účinné látky, které by škůdce odpuzovaly a dřevo před nimi dokázaly chránit. V daleké minulosti se pro ochranu před hnilobou dřevo opalovalo, čímž na jeho povrchu vznikl dřevný dehet, který má fungicidní účinky proti plísním a houbám. Později lidé začali používat oleje a vosky, které jsou vodoodpudivé a chránily dřevo před vlhkostí, ne však před dřevokaznými organismy.

Ochranu dřeva před ničivými hnilobnými procesy řeší díky pokrokům ve vědě až moderní chemie. Díky jejím objevům dnes existují impregnace, které chrání dřevo před mnoha vlivy.  Různé impregnace tak zvládají ochranu dřeva proti bakteriím, plísním, hmyzu i houbám a některé dokonce umí i snižovat jeho hořlavost.

Naimpregnovat dřevěné prvky doma či na zahradě není složité. Jedná-li se o menší nábytek může si jej každý nastříkat či natřít kvalitním impregnačním nátěrem i sám podobně jako když natírá klasickou barvou. Ideální je provádět to před finálním sestavením dané konstrukce, aby se impregnovala také problémová místa spojů. Pokud se někdo obává vlastních kutilských dovedností, může si pořídit naimpregnované dřevo přímo na pile. „V případě střechy či jiných větších projektů doporučujeme trvat na tom, aby realizační firma použila již impregnované dřevo,“ uzavírá Vlasta Kašparcová ze společnosti Bochemie, která se výrobou impregnace dřeva zabývá.

 

Autor: Věra Tůmová (Infoprofigroup.cz)

Hlavní stránka