lupa x
user

Moravskotřebovské muzeum vystavuje kopii papyru s egyptskými příběhy

Moravskotřebovské muzeum vystavuje kopii papyru s egyptskými příběhy

07.06.2022 , Aktualizováno 06.06.2022

Redakce

Městské muzeum Moravská Třebová dnes otevřelo výstavu Příběhy z dob stavitelů pyramid, zaměřuje se na literaturu starověkého Egypta. Ústředním exponátem je Papyrus - Westcar, jehož originál se nachází v Egyptském muzeu v Berlíně a v Moravské Třebové je jeho faksimile. ČTK to řekla vedoucí muzea Monika Marhounová. Jde podle ní patrně o první povídky na světě.

Moravskotřebovské muzeum vystavuje kopii papyru s egyptskými příběhy

„Papyrus Westcar nese text první povídkové knihy na světě, kdy z jednoho rámcového příběhu vycházejí další epizody, podobně jako v Pohádkách tisíce a jedné noci,“ řekla Marhounová. Expozici doplňují další literární díla z dob faraonského Egypta.

Papyrus obsahuje pět krátkých příběhů a nalezen byl v Abú Goráb, kde je také Niuserreův sluneční chrám. Příběhy z papyru se odehrávají v době krále Chufua ze 4. dynastie Staré říše. Příběhy vyprávějí královští synové, aby pobavili svého otce.

Nová expozice přibližuje tehdejší varianty psaného textu od hieroglyfického, hieratického, démotického písma až po písmo řecké a koptské. Řadu originálů půjčilo Náprstkovovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Předměty odkazují na osobnosti zmiňované v příbězích papyru Westcar, mudrc Imhotep, král Sahure či královna Chentkaus.

Prohlídku expozice bude doprovázet krátký animovaný film o příběhu jednoho ústředního exponátu. Vizuální dominantou jsou modely Abúsíru, tedy rozsáhlé nekropole staroegyptských panovníků, a Sahuerovy pyramidy, které doprovázely úspěšnou výstavu Slunečních králů v Národním muzeu v Praze.

Moravská Třebová (ČTK)

Hlavní stránka