lupa x
user

Výstava v Holešově ukáže stroj, který mimo jiné předvádí, jak vidí pes, kočka nebo včela

Výstava v Holešově ukáže stroj, který mimo jiné předvádí, jak vidí pes, kočka nebo včela

13.06.2022

Redakce

Výstava v Holešově ukáže stroj, který mimo jiné předvádí, jak vidí pes, kočka nebo včela

Připravovaná výstava na zámku v Holešově na Kroměřížsku umožní návštěvníkům vyzkoušet si fyzikální a matematické zákony v praxi. Přiblíží jim i optické zákony, smyslové jevy a klamy. Interaktivní výstavu nazvanou Hravá věda připravili pracovníci zámku ve spolupráci se zábavním vědeckým parkem iQLandia v Liberci. Otevřená bude od středy 15. června.

„Do Holešova jsme přivezli ochutnávku iQLandia Liberec. Vše je postaveno na interaktivnosti, lidé si mohou všechno vyzkoušet a znovu platí, že dotýkat se je přímo přikázáno,“ uvedl koordinátor výstav iQLandie v České republice Pavel Matoušek. Chystaná výstava navazuje na úspěšnou interaktivní výstavu, která byla v Holešově k vidění před dvěma lety.

V prvním patře zámku se lidé budou moci seznámit s planetárním stolem, plazma koulí s demonstrací fungování energie nebo optickou harfou. Připraveny budou i sestava vizuálů demonstrujících optické klamy a paradoxní iluze, test viskozity nebo fungování Pythagorovy věty v praxi. Své znalosti ze základní školy si lidé budou moci prověřit kolekcí hádanek. Zajímavý je také stroj, který mimo jiné předvádí, jak vidí pes, kočka nebo včela.

Výstava podle organizátorů nabízí hru, zábavu i ponaučení. „Zahrnuje 22 exponátů, které jsou přímo určené k vyzkoušení, vyřešení nebo soutěžení. Hlavní myšlenkou výstavy je podnítit zájem zejména mladé generace o technické obory a v duchu Komenského hesla škola hrou je vtáhnout do světa přírodních věd, aktivovat hravost a tvořivost,“ doplnila Podhajská z Městského kulturního střediska v Holešově.

Výstava bude otevřená denně kromě pondělí od 9:00 do 17.00. Potrvá do 28. srpna.

Holešov, Kroměřížsko (ČTK)

Hlavní stránka