lupa x
user

Kameramani žádají Českou televizi, ať neruší své filmové laboratoře

Kameramani žádají Českou televizi, ať neruší své filmové laboratoře

14.06.2022

Redakce

Asociace českých kameramanů žádá Českou televizi, aby nerušila své filmové laboratoře. V otevřeném dopise, který asociace zaslala ČTK, uvádí, že se ředitel ČT Petr Dvořák rozhodl laboratoř zrušit z úsporných důvodů. Zrušení laboratoře by podle kameramanů mělo velké důsledky od omezení domácí produkce přes ztrátu atraktivity pro zahraniční produkce až po poškození desetiletí budovaného renomé českého filmového školství v očích zahraničních univerzit.

Kameramani žádají Českou televizi, ať neruší své filmové laboratoře

Kameramani připomínají, že i když se velká část filmů nyní točí digitálně, tradiční filmový materiál se používá také a velká filmová studia s ním počítají i do budoucna. Praha proto je pro filmaře atraktivní nejen díky lokacím, velkým studiím, ale i filmovými laboratořemi, které klasickou filmovou surovinu zpracovávají. Po zrušených barrandovských laboratořích jsou ty v České televizi poslední, řekl ČTK prezident Asociace českých kameramanů Marek Jícha.

Česká televize na konci května oznámila, že chce v letech 2023 a 2024 ušetřit 910 milionů korun. Důvodem je podle jejího vedení pokles reálné hodnoty koncesionářského poplatku.

„Rozumíme nutnosti úspor vyvolané tlakem některých politiků, kteří bezprecedentním způsobem omezují činnost České televize tím, že dlouhodobě blokují zvýšení koncesionářských poplatků i přes rostoucí inflaci. Celou tuto kauzu pečlivě sledujeme a stojíme na straně České televize,“ uvedli kameramani.

Zrušení Filmové laboratoře České televize je ale podle nich něco jiného než taktickou úsporou, kdy by se k dočasně zrušenému pracovišti bylo možné vrátit poté, co by se ČT zvýšil rozpočet. „Filmová laboratoř patří k rodinnému stříbru, proto by neměla být likvidována. Vykročit tímto směrem znamená, že už nikdy nebude cesty zpět,“ píšou kameramani. ČT se před několika lety podařilo zachránit z laboratoří Barrandov vyvolávací linku na zpracování klasického černobílého filmového materiálu.

Filmová laboratoř podle Jíchy neplní jen produkční úkoly, ale hraje i zásadní roli ve filmovém školství, protože několik filmových škol spoléhá na služby právě laboratoře ČT. Do Prahy pravidelně jezdí zahraniční studenti, kteří chtějí získat zkušenost s prací na filmovou surovinu. V laboratořích ČT se vyvolával i evropský koprodukční film režiséra Jana P. Matuszyńského Nezanechat stopy, který získává ceny na domácích i zahraničních festivalech. Podíl laboratoří byl vklad českého koproducenta na tomto filmu.

Podle květnového oznámení chce ČT šetřit na provozu, programu, původní tvorbě i investicích. Mimo jiné chce ukončit provoz kanálu ČT3 a omezit nákupy vysílacích práv či výrobu sportovních pořadů kanálu ČT sport. Na audiovizuální tvorbě chce televize ušetřit 320 milionů korun, poklesne tak počet premiér ve všech žánrech. Podpora filmů do kino distribuce klesne o 90 milionů korun, tedy téměř na polovinu. Loni vzniklo v koprodukci s ČT 39 filmů.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka