lupa x
user

Práci vědců si mohou středoškoláci vyzkoušet na Týdnu vědy na Jaderce

Práci vědců si mohou středoškoláci vyzkoušet na Týdnu vědy na Jaderce

18.06.2022

Redakce

Práci vědců si mohou středoškoláci vyzkoušet na Týdnu vědy na Jaderce

Středoškolačky a středoškoláci se zájmem o matematiku, chemii, fyziku či informatiku si od neděle budou moct vyzkoušet práci vědců na Týdnu vědy na Jaderce. Akci organizuje Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (FJFI) Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT), konat se bude podvaadvacáté a potrvá do pátku 24. června. Škola tak chce podpořit milovníky vědy, kteří uvažují o studiu technických a přírodovědných oborů. Poslední dva ročníky zrušila kvůli epidemii covidu-19. ČTK o tom informovala mluvčí ČVUT Kateřina Veselá.

Akce pro asi 180 vybraných středoškoláků navazuje na tradici Fyzikálního týdne, který se konal v letech 1999 až 2009. Registrované účastníky čeká program přednášek a exkurzí. Seznámí se mimo jiné s tím, jak se ovládá štěpná reakce v jaderném reaktoru, vyzkouší si zažehnutí termojaderné fúze či práci s lasery. Kromě toho budou mít za úkol vypracovat samostatný miniprojekt na odborné téma a prezentovat ho na závěrečné studentské minikonferenci.

„Týden vědy na Jaderce dává středoškolákům nejen možnost dozvědět se něco nového a zapojit se do vědeckého projektu, ale současně poznají naši fakultu, vyučující i stávající studenty, kteří se na Týdnu vědy na Jaderce podílejí,“ uvedl za pořadatele Vojtěch Svoboda z katedry fyziky FJFI. Do akce se podle něj zapojuje víc než sto vyučujících i studentů z ČVUT.

Podle organizátorů se na Týden vědy na Jaderce hlásí zájemci z Česka i Slovenska. Většina jich bude od neděle ubytovaná na kolejích. Poplatek za účast je vyjde na 500 korun, celková cena včetně ubytování na koleji, obědů a snídaní nepřevyšuje 2500 korun, uvedl zástupce fyzikálně inženýrské fakulty Jan Kadeřábek. Maximální počet účastníků omezuje kapacita největší přednáškové auly, kam se vejde 180 lidí, uzavřel.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka