lupa x
user

Ke studiu kyslíkových radikálů dostala vědkyně 57 milionů korun

Ke studiu kyslíkových radikálů dostala vědkyně 57 milionů korun

20.06.2022

Redakce

Ke studiu kyslíkových radikálů dostala vědkyně 57 milionů korun

Molekulární bioložka Alena Zíková z Parazitologického ústavu českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR bude studovat mechanismy, které umožňují komunikaci uvnitř buňky. Výzkum může pomoci k objevení podstaty zhoubných procesů. Jde například o neurodegenerativní onemocnění nebo rakovinu. Vědkyně dostala na projekt grant od Evropské rady pro výzkum ve výši dva miliony euro (asi 57 milionů korun). Novináře o tom informovala v tiskové zprávě Daniela Procházková z Biologického centra Akademie věd ČR.

Uvnitř každé buňky se odehrávají různé procesy, buňka se například může rozdělit nebo se změnit v jiný typ buňky, může také čekat na lepší vnější podmínky. V buňce se mimo jiné vyskytují i molekuly nazývané kyslíkové radikály. Pokud je jich v buňce nadbytek, způsobují rozsáhlá poškození, které může končit až smrtí buněk. Českobudějovičtí vědci mají nyní na základě grantu příležitost k objasnění základních molekulárních mechanismů buňky. „Tím, že se jedná o natolik základní a evolučně starý proces, bude stejný pro ostatní organismy, včetně člověka. Jsme přesvědčení, že naše poznatky budou mít velký přesah a umožní objasnit hranici mezi tím, kdy jsou kyslíkové radikály životně důležité pro správnou funkci buňky a kdy už naopak škodí,“ uvedla Zíková.

Ke studiu kyslíkových radikálů se přitom v minulosti dostala náhodou při výzkumu jednobuněčného parazita, jenž způsobuje spavou nemoc. „Studovali jsme, jak se parazit mění z jednoho vývojového stadia do dalšího v mouše tse-tse, a protože se zaměřujeme na mitochondrii, všimli jsme si, že tato změna je spojená s vyšší produkcí radikálů kyslíku. To pro nás bylo velice zajímavé zjištění. Obvykle totiž tyto molekuly buňce škodí, ale v tomto případě jí pomáhaly, aby se z ní stal nový typ buňky,“ řekla.

České Budějovice (ČTK)

Hlavní stránka