lupa x
user

OSN nabízí novou aplikaci, která informuje o intenzitě slunečního záření

OSN nabízí novou aplikaci, která informuje o intenzitě slunečního záření

22.06.2022

Redakce

OSN představila novou aplikaci pro mobilní telefony, která bude uživatele informovat o přesné intenzitě slunečního záření kdekoli na světě a poradí, jak a kdy se před sluncem chránit.

OSN nabízí novou aplikaci, která informuje o intenzitě slunečního záření

Aplikace SunSmart je zdarma, využívá aktuální meteorologické údaje z celé planety a má přispět ke snížení rizika vzniku rakoviny kůže, která každoročně způsobí úmrtí více než 100.000 lidí. Informovala o tom Světová zdravotnická organizace (WHO).

Na vývoji aplikace se kromě WHO podílela i Světová meteorologická organizace (WMO) a další agentury OSN. Do světa ji vypustily symbolicky v první letní den, kdy začíná v mnoha zemích období prázdnin a dovolených spojených s pobytem na slunci.

V aplikaci lze v závislosti na dané lokalitě zjistit, jak vysoká intenzita slunečního záření je aktuálně venku, kromě toho se nabízí i předpověď na další dny. Program zároveň doporučí, jaká ochrana před sluncem je v daných podmínkách vhodná. Podle WHO mohou někteří lidé utrpět vážné popáleniny už po 15 minutách pobytu na přímém slunci. Citlivost kůže se liší podle fototypu, tedy typu kůže.

Intenzita slunečního záření se uvádí na stupnici takzvaného UV indexu, který se pohybuje od stupně jedna do stupně 11+, který označuje extrémně intenzivní sílu paprsků. Od stupně tři se doporučuje při pobytu venku používat ochranu proti slunci, v Evropě během letních dní intenzita záření dosahuje i stupně osm. UV index se zvyšuje také spolu s nadmořskou výškou.

WHO upozornila, že škodlivost pobytu na slunci je kumulativní, což znamená, že i při nižší intenzitě záření existuje vysoké riziko, pokud je člověk na slunci bez ochrany dlouho.

Pobyt na slunci je hlavním rizikovým faktorem při vzniku rakoviny kůže. Odhaduje se, že v roce 2020 bylo po celém světě diagnostikováno kolem 1,5 milionu nových případů karcinomu kůže, 120.000 lidí této nemoci podlehlo. Slunce může vážně poškodit i zrak.

„Tato aplikace kombinuje znalosti meteorologů, ekologů i zdravotníků a pokouší se pomoci lidem chránit se před sluncem v práci i ve volném čase. Je unikátní, protože využívá data z měřicích meteorologických stanic na úrovni jednotlivých zemí, a poskytuje tak přesné informace o UV indexu podle konkrétního místa pobytu,“ uvedl šéf WMO Petteri Tallas.

Ženeva (ČTK)

Hlavní stránka