lupa x
user

V Praze dnes bude VědaFest, ukáže vůz k výzkumu bouří i simulaci elektrárny

V Praze dnes bude VědaFest, ukáže vůz k výzkumu bouří i simulaci elektrárny

22.06.2022

Redakce

V Praze dnes bude VědaFest, ukáže vůz k výzkumu bouří i simulaci elektrárny

Virtuální realitu simulující chod jaderné elektrárny, středověké město, jízdu v trenažéru formule nebo laboratoř zkoumající lidské chování si dnes mohou vyzkoušet návštěvníci popularizačního festivalu VědaFest. Lidé si na festivalu, který bude na Vítězném náměstí v Praze, prohlédnou třeba i vůz pro výzkum bouří. Akce se letos koná podesáté, v minulosti se jmenovala Festival vědy. Program začne od 8:30.

Do středověkého věnného města českých královen, Hradce Králové, se lidé podívají pomocí virtuální reality, kterou dnes v Dejvicích představí experti z Fakulty informačních technologií ČVUT. Do útrob virtuální jaderné elektrárny Cenelín pak lidé nahlédnou v programu Fakulty strojní ČVUT. Na stánku téže fakulty si lze zkusit i jízdu v simulátoru formule studentského týmu CTU CarTech. Zážitek letu pro změnu nabídne trenažér v programu, který připravila společnost Aero Vodochody.

Do „laboratoře peněz“ pozvou zájemce experti z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Lidé si v ní zkontrolují, zda v peněžence nenosí padělky nebo si zkusí vyrazit vlastní minci. Na dalším stánku experti z VŠCHT představí různé formy využití skla a ukážou některé techniky jeho zpracování. Jejich kolegové pak lákají na barevnou chemii – třeba v podobě na místě vyráběné zmrzliny.

Napětí v bouřkovém mraku v simulaci i speciální auto, které „loví“ bouřky kvůli měření radiace a zkoumání blesku pomocí optického a radiového signálu ukážou vědci z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR. „Tyto vozy provádí terénní měření přímo v bouřce nebo alespoň co nejblíže oproti statickým měřením na observatořích,“ popsali experti na webu. „Velkým pomocníkem je i dron – vírník, jehož pomocí se měřící čidla mohou dostat blíže k oblaku,“ dodali.

Ochutnávku hmyzu si pak připraví zástupci České zemědělské univerzity v Praze. Umožní také laikům nahlédnout do přenosné laboratoře pro diagnostiku infekčních nemocí v odlehlých nebo poničených oblastech. Experti z ČZU také přiblíží, jak roboti a drony pomáhají v zemědělství.

Behaviorální laboratoř představí akademici z Fakulty sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Vybavení laboratoře, připomínající návěs kamionu, podle vědců pomáhá zkoumat kognitivní funkce mozku i mechanismy rozhodování člověka.

VědaFest organizuje ČVUT s VŠCHT a Domem dětí a mládeže hlavního města Prahy. Na programu spolupracují také další univerzity a vysoké školy, ústavy Akademie věd ČR, pražská zoo či některé soukromé firmy.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka