lupa x
user

Výbor přerušil jednání o novele autorského zákona do konce srpna

Výbor přerušil jednání o novele autorského zákona do konce srpna

22.06.2022

Redakce

Výbor přerušil jednání o novele autorského zákona do konce srpna

Sněmovní kulturní výbor dnes opět přerušil projednávání vládní novely autorského zákona. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) poslance požádal o čas do konce srpna, aby jeho úřad mohl zvážit postoj k některým z osmi pozměňovacích návrhů. Výbor by se měl k návrhu vrátit 31. srpna, nebo 14. září.

Vládní předloha má v návaznosti na směrnice EU zajistit ochranu a licencování autorských práv na internetu, stejně jako spravedlivou odměnu pro autory. Zároveň by měla usnadnit využívání obsahu chráněného autorskými právy ve výzkumu či vzdělávání a při zpřístupňování digitalizovaného kulturního dědictví. Sněmovna podpořila novelu v prvním čtení v březnu, výbor pak dostal na její projednání téměř tři měsíce místo obvyklých dvou. Normou se zabýval už 11. května a 1. června, jednání ale přerušil.

K předloze se sešlo osm pozměňovacích návrhů, z toho sedm od poslankyně Kláry Kocmanové (Piráti) a jeden od poslance Jana Laciny (STAN), uvedl předseda výboru Ivo Vondrák (ANO). Kocmanová již dříve uvedla, že vládní Piráti by chtěli novelou posílit práva uživatelů a autorů. Nechtějí ale, aby novela vedla k mazání satiristických děl či karikatur na internetu.

Baxa dnes uvedl, že ministerstvo kultury s některými pozměňovací návrhy nesouhlasí, ale některé nechce odmítnout nepromyšleně. Zmínil návrh od Laciny, který by podle něj novým způsobem upravil vztahy mezi aktéry na mediálním trhu. „Jedná se o úpravu, která velmi silně reaguje na střet, který vzniká mezi prostředím internetových platforem a mezi vydavateli, kteří působí v oblasti ‚tradičních médií‘ a jedná se o záležitost, která vyžaduje velkou diskusi,“ řekl. Požádal proto poslance o další čas na to, aby ministerstvo mohlo svůj postoj k návrhu zvážit. Výbor jednomyslně souhlasil s tím, že se k návrhu vrátí 31. srpna, nebo 14. září.

K ostře sledovaným změnám novely patřily již dříve zejména úpravy, které mají přinutit internetové společnosti, aby médiím platily za využívání jejich obsahu. Firmy jako Google nebo Facebook podle předlohy musí získat od kolektivního správce nebo od jednotlivých vydavatelů licence ke komerčnímu využívání článků publikovaných na internetu. Obdobné jednání v zahraničí bylo kvalifikováno jako možné zneužití dominance digitálních platforem, a vedlo k šetření ze strany příslušných dozorových úřadů pro hospodářskou soutěž, uvedl dříve ředitel Unie vydavatelů Václav Mach. Internetové společnosti změnu kritizovaly.

Změna, kterou připravila už bývalá vláda, měla být podle Baxy začleněna do českého právního řádu do loňského 7. června. Sněmovna v předvolebním složení ji ale nestihla projednat. Novela vychází z evropských směrnic, které také upravují povinnosti vysílatelů poskytujících on-line vysílání nebo přenos vysílání.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka