lupa x
user

V Rakousku pátrají po částech meteoritu, který v pátek ozářil oblohu i nad ČR

V Rakousku pátrají po částech meteoritu, který v pátek ozářil oblohu i nad ČR

26.06.2022

Redakce

V Rakousku pátrají po částech meteoritu, který v pátek ozářil oblohu i nad ČR

Vědci v Rakousku požádali obyvatele o spolupráci při hledání částí meteoritu, který v pátek na několik vteřin jasně ozářil oblohu mimo jiné i nad Českou republikou a dopadl nejspíše do údolí řeky Drávy v rakouské spolkové zemi Korutany. Uvedla to dnes agentura APA. Dráhu tělesa a místo dopadu určili na základě pozorování ze 17 stanic čeští odborníci z Astronomického ústavu Akademie věd, podle nich na zem nespíš dopadly meteority o váze až jednoho kilogramu.

Podle zprávy českých astronomů vstoupil bolid, jak vědci velmi jasný meteor označují, do zemské atmosféry v pátek po 02:00 SELČ a svítit začal ve výšce 90 kilometrů nad povrchem. Těleso o hmotnosti zhruba 120 kilogramů se v té době pohybovalo rychlostí asi 18 kilometrů za sekundu.

„Maximální jasnosti dosáhl bolid ve výrazném výbuchu ve výšce 27 kilometrů nad zemí, kdy po krátkou dobu zářil desetkrát více než Měsíc v úplňku,“ napsali ve své zprávě. Odhadli také, že meteority, které dopadly na zem, budou velmi pravděpodobně ležet v okolí korutanské obce Eis nebo v kopcích na sever od ní.

Rakouský astronom Ludovic Ferrière z vídeňského Muzea přírodních věd (NHM) požádal veřejnost o spolupráci při hledání meteoritů. Rakouské zákony totiž podobné nálezy nijak neregulují, a nálezce si tudíž může vzácné meteority nechat a nemusí je vydat odborným institucím.

Vídeň (ČTK)

Hlavní stránka