lupa x
user

Akademie věd dnes ocenila čestnou medailí matematika Pavla Pudláka

Akademie věd dnes ocenila čestnou medailí matematika Pavla Pudláka

28.06.2022

Redakce

Za celoživotní dílo Akademie věd ČR (AV ČR) ocenila uznávaného matematika Pavla Pudláka. Zabývá se především matematickou logikou a teorií výpočetní složitosti. Čestnou medaili De scientia et humanitate optime meritis, nejvyšší ocenění udílené akademií, dnes Pudlákovi předala předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

Akademie věd dnes ocenila čestnou medailí matematika Pavla Pudláka

„Osobnost Pavla Pudláka z Matematického ústavu AV ČR v sobě snoubí nadšení z řešení matematických problémů, široký rozhled i filozofické přemýšlení. Je světově uznávaným odborníkem v matematice a informatice,“ uvedli zástupci akademie v tiskové zprávě. Upozornili, že Pudlákovy stěžejní práce se věnují mimo jiné jednomu z důležitých rébusů – tzv. P/NP problému, který se týká teoretické informatiky. Podle akademie jde o jednu z největších výzev moderní matematiky.

Pudlák patří k nejcitovanějším tuzemským matematikům. Vydal několik monografií a před devíti lety získal prestižní grant Evropské výzkumné rady. Je absolventem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, v Matematickém ústavu AV ČR pracuje od 70. let. „Se svou alma mater ovšem stále udržuje kontakt. Vyškolil či vedl řadu doktorandů a postdoktorandů z České republiky i ze zahraničí,“ uvedla akademie.

Medaili De scientia et humanitate optime meritis Akademie věd předává za zvláště záslužnou činnost v oblasti vědy a humanitních idejí od roku 1995. Autorem návrhu medaile byl akademický malíř a medailér Josef Hvozdenský. Ocenění v minulosti získali například historik Jaroslav Pánek, psycholog Philip G. Zimbardo, chemik Zdeněk Havlas nebo filozof Erazim Kohák.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka