lupa x
user

Litevské weby zasáhl kyberútok, k zodpovědnosti se přihlásila proruská skupina

Litevské weby zasáhl kyberútok, k zodpovědnosti se přihlásila proruská skupina

28.06.2022

Redakce

Litevské státní i soukromé instituce a podniky dnes zasáhl intenzivní kyberútok. S odvoláním na litevský Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NKSC) o tom informovala litevská média. K útokům se přihlásila proruská skupina hackerů Killnet, podle které jde o odvetu za litevská omezení na převoz zboží do kaliningradské enklávy, napsala agentura Reuters.

Litevské weby zasáhl kyberútok, k zodpovědnosti se přihlásila proruská skupina

Některé litevské webové stránky dnes zasáhly takzvané DDoS útoky, při kterých se útočníci snaží vysokým množstvím přístupů najednou přes více počítačů zahltit konkrétní webové stránky. Nefungovaly například webové stránky pro žadatele o pas nebo finančního úřadu. Šéf NKSC Jonas Skardinskas později uvedl, že útoky, které „pravděpodobně“ přišly z Ruska, se podařilo zvládnout. Pachatelé podle něj nenapáchali vážné škody.

„Je velmi pravděpodobné, že útoky podobné nebo větší intenzity budou pokračovat i v dalších dnech, obzvlášť v dopravním, energetickém nebo finančním sektoru,“ uvádí NKSC v prohlášení.

Litva předminulý týden zakázala převážet do ruské Kaliningradské oblasti u Baltského moře zboží, na které se vztahují sankce Evropské unie. Sedmadvacítka zavedla několik balíků sankčních opatření proti Rusku v reakci na jeho invazi na Ukrajinu z 24. února. Moskva kvůli blokádě Vilniusu na začátku minulého týdne slíbila rychlou a „praktickou“ odpověď.

Skupina Killnet od začátku ruské invaze na Ukrajinu podnikla kyberútoky i vůči italským, rumunským nebo českým webům. Hackeři podle Reuters tvrdí, že budou v útocích proti Litvě pokračovat, dokud pobaltská země neodvolá omezení převozu zboží do Kaliningradu.

Premiérka Ingrida Šimonytéová dnes podle agentury AFP uvedla, že Litva podobným útokům opakovaně čelí už od začátku ruské války na Ukrajině.

Vilnius (ČTK)

Hlavní stránka