lupa x
user

NÚKIB loni řešil víc kybernetických incidentů, bylo jich 158, předloni 99

NÚKIB loni řešil víc kybernetických incidentů, bylo jich 158, předloni 99

01.07.2022 , Aktualizováno 30.06.2022

Redakce

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) dostal loni 476 hlášení o kybernetických bezpečnostních incidentech, přímo řešil 158 z nich, což je o 58 více než v roce 2020.

NÚKIB loni řešil víc kybernetických incidentů, bylo jich 158, předloni 99

Tehdy obdržel hlášení o 468 incidentech a zabýval se 99. Snížil se ale z devíti na osm počet závažných útoků, takzvaných škodlivých kybernetických aktivit. Úřad to dnes uvedl ve zprávě o stavu kyberbezpečnosti za loňský rok, kterou ve středu schválila vláda.

Podle zprávy Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ, který provozuje sdružení CZ.NIC a který se zabývá systémy neregulovanými podle zákona o kybernetické bezpečnosti, řešil loni 1726 bezpečnostních incidentů, o rok dříve jich bylo 1267. Nárůst počtu kybernetických bezpečnostních incidentů tak podle zprávy neukazují pouze data NÚKIB.

Z hlediska četnosti mezi kybernetickými incidenty převažoval podle zprávy phishing, jehož formy podle úřadu vykázaly rostoucí míru sofistikovanosti. Jde o podvodnou praktiku, jejím účelem je vylákat od uživatele citlivé údaje například formou e-mailu, který se jeví jako zpráva od banky. Dále šlo podle úřadu ve velké míře i o podvodné e-maily a skenování vnější sítě.

Dlouhodobě je podle NÚKIB pro kybernetickou bezpečnost problémem to, že není dostatek finančních prostředků na její zajišťování. Rok 2021 podle úřadu ale zaznamenal zásadní zlepšení vývoje oproti předchozímu roku. „Přestože u více jak poloviny dotazovaných institucí zůstal rozpočet alokovaný na kybernetickou bezpečnost stejný, u 32 procent dotazovaných došlo k jeho navýšení,“ uvedl úřad. Navzdory tomu i nadále více než polovina respondentů podle zprávy nepovažuje financování za dostatečné.

Problémem zůstává podle NÚKIB také nedostatek odborníků na kybernetickou bezpečnost pracujících ve veřejném sektoru a zdravotnictví. Nové potenciální pracovníky podle úřadu stále odrazuje nedostatečné finanční ohodnocení, které se instituce pokouší kompenzovat například možností dalšího vzdělávání. Pozitivním faktorem je podle NÚKIB to, že se finanční podmínky neprojevují na fluktuaci odborníků.

Radka Loukotová z tiskového oddělení brněnského magistrátu dnes ČTK řekla, že magistrát se stal terčem kybernetického útoku. Zaměstnanci úřadu, občané, novináři dostávají falešný e-mail, v němž se odesílatel vydává za pracovníky úřadu. Loukotová uvedla, že by lidé na tento e-mail neměli reagovat a nikam by neměli psát své údaje. Podle ní aůe situace nijak neohrožuje chod úřadu ani žádné agendy.

Brno (ČTK)

Hlavní stránka