lupa x
user

Praha hostí kongres Evropské polymerní federace

Praha hostí kongres Evropské polymerní federace

01.07.2022

Redakce

Kongresové centrum tento týden patří mezinárodní konferenci Evropské polymerní federace. Do Prahy přijelo přes 800 odborníků na polymerní vědy: od expertů na polymery pro cirkulární ekonomiku přes vývoj nových materiálů pro novou generaci baterií až po specialisty na využití polymerů v lékařských aplikacích.

Praha hostí kongres Evropské polymerní federace

Polymery jsou obrovské molekuly (makromolekuly), jež se skládají do řetězců z neustále se opakujících jednotek. Díky své velikosti a molekulární organizaci jsou pevné, odolné a univerzální. Přírodní polymery, jako například celulóza nebo proteiny, tvoří podstatu života. Syntetické, zejména konstrukční plasty, jsou jedním z materiálových pilířů naší civilizace.

Kongres Evropské polymerní federace (EPF) je nejvýznamnější evropskou vědeckou akcí v oblasti polymerních věd a od roku 2001 se koná pravidelně každé dva roky. Ten letošní EPF organizuje pod záštitou Akademie věd ČR ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie AV ČR. Partnery kongresu jsou i Česká společnost chemická a Inženýrská akademie České republiky.

„Program kongresu jsme koncipovali jako vysoce interdisciplinární, aby umožňoval setkání a diskuse odborníků z různých oblastí základního i aplikovaného výzkumu. Inovace v moderních technologiích jsou založeny na pokroku ve všech oblastech vědy o polymerech, a právě na jejích interakcích s dalšími výzkumnými obory, jako je biologie, fyzika a elektronika. Je mi ctí, že se další kongres Evropské polymerní federace koná v Praze,“ říká Jiří Kotek, ředitel Ústavu makromolekulární chemie AV ČR a prezident Evropské polymerní federace pro období 2020–2022.

 

Polymery v cirkulární ekonomice, v lékařských aplikacích nebo pro novou generaci baterií

Přestože je Evropa kolébkou vědy o polymerech, kongres EPF přitahuje velké množství účastníků i z jiných kontinentů. Konference se poslední červnový týden zúčastnilo více než 800 odborníků na polymerní vědy z celého světa. V pražském Kongresovém centru vystoupili vědci věnující se syntéze polymerů, fyzice a fyzikální chemii polymerů a polymerních materiálů, výzkumu nanomateriálů či experti na polymery pro cirkulární ekonomiku, pro energetiku nebo pro biologické a lékařské aplikace.

Mezi plenárními přednášejícími byl například David Mecerreyes ze španělské Univerzity Baskicka, který se zaměřil na inovativní polymery pro baterie, Katja Loos z nizozemské Univerzity Groningen, jejíž specializací je udržitelná enzymatická syntéza polymerních látek, nebo Jean-François Gérard z francouzského Institutu chemie CNRS, který zkoumá vývoj materiálů pro superhydrofobní povrchy. Podrobný program kongresu EPF 2022 najdete zde.

 

O Evropské polymerní federaci

Cílem Evropské polymerní federace je podporovat a rozvíjet aktivity členských zemí ve výzkumu, vzdělávání, technologiích a aplikacích syntetických i přírodních makromolekul. Historie vzniku EPF spadá do konce 70. let 20. století. Česká republika se stala plným členem Evropské polymerní federace v roce 2017, kdy se národním zástupcem stal ředitel Ústavu makromolekulární chemie AV ČR Jiří Kotek, který byl v roce 2019 zvolen prezidentem této mezinárodní vědecké organizace

 

Zdroj: Ústav makromolekulární chemie AV ČR

Hlavní stránka