lupa x
user

Špičky světové archeologie se sešli na kongresu v Praze

Špičky světové archeologie se sešli na kongresu v Praze

03.07.2022

Redakce

Špičky světové archeologie se sešli na kongresu v Praze

V Praze dnes začal Světový archeologický kongres, na kterém se sešli archeologové z téměř 70 zemí světa. V kongresovém centru Cubex budou debatovat mimo jiné o nových objevech a o ochraně památek na Ukrajině, které jsou ohrožené nynější invazí Ruska. Kongres potrvá do 8. července.

Naposledy se špičky světové archeologie v Praze sešli v roce 1966. Konání nynějšího kongresu bylo kvůli epidemii covidu-19 dvakrát odloženo. Účastníci se mohou těšit na více než 700 vědeckých přednášek, které představí například nové objevy archeologie a moderní technologie v archeologickém výzkumu.

„Jsou řešená témata vztahu člověka k přírodním zdrojům a jeho vliv na krajinu a přírodu v minulosti, tedy otázky, ze kterých se v mnohém může poučit i naše současná civilizace, aby se ubránila kolapsu,“ popsal program egyptolog a čestný prezident kongresu Miroslav Bárta.

Podle vědeckého tajemníka kongresu Jana Turka se musí archeologický výzkum vyrovnat s takovými výzvami, jako je klimatická změna, hrozba celosvětových pandemií, ohrožení některých částí světa nedostatkem vody a potravin, ale také ochrana památek v době válečných konfliktů.

Právě válka na Ukrajině způsobená ruskou invazí a její dopady na ukrajinské památky, archeologické lokality a muzejní sbírky budou jedním z témat kongresu. Svá svědectví přednesou v internetových vstupech ukrajinští odborníci. „V rámci specializovaného plenárního zasedání v pondělí 4. července od 14:15 budeme řešit nejen rozsah zkázy a ohrožení ukrajinských památek, ale především plány poválečné pomoci Ukrajině s ochranou a rekonstrukcí jejího kulturního dědictví,“ doplnil Turek, který působí v Centru teoretických studií Univerzity Karlovy.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka