lupa x
user

Nizozemská univerzita získá zpět výkupné za kyberútok; obdrží víc, než zaplatila

Nizozemská univerzita získá zpět výkupné za kyberútok; obdrží víc, než zaplatila

04.07.2022

Redakce

Nizozemská univerzita v Maastrichtu získá po třech letech zpět výkupné za kybernetický útok. Díky růstu hodnoty bitcoinu přitom obdrží více než dvouapůlnásobek původně zaplacené částky, tedy v přepočtu přes půl milionu eur (12,4 milionu Kč). Škola to potvrdila agentuře ANP.

Nizozemská univerzita získá zpět výkupné za kyberútok; obdrží víc, než zaplatila

Počítačové systémy Maastrichtské univerzity na jihu Nizozemska byly v roce 2019 napadeny ransomwarem, škodlivým softwarem, který systémy zablokuje. Hackeři je odemknou až po zaplacení požadované částky. „Zločinci zašifrovali stovky serverů a zálohovacích systémů Windows, čímž zabránili 25 000 studentů a zaměstnanců v přístupu k vědeckým datům, knihovně a poště,“ uvedl deník De Volkskrant.

Hackeři požadovali 200 000 eur v bitcoinech. Univerzita se jim po týdnu rozhodla vyhovět, protože by mohlo dojít ke ztrátě osobních údajů a studenti by nemohli skládat zkoušky ani psát závěrečné práce.

Nizozemské policii se podařilo vystopovat část výkupného, jež putovalo do digitální peněženky muže žijícího na Ukrajině, který hackerům sloužil jako bílý kůň. Policie v roce 2020 jeho účet obsahující různé kryptoměny, včetně částky zaplacené univerzitou v Maastrichtu, zablokovala a nyní se peníze konečně vrátí zpět univerzitě. Díky růstu hodnoty bitcoinu přitom univerzita dostane mnohem více, než zaplatila.

Peníze nepoputují do obecného rozpočtu, ale do fondu určeného na pomoc studentům ve finančních potížích,“ řekl ředitel informačních a komunikačních technologií (ICT) na univerzitě Michiel Borgers. Vyšetřování kybernetického útoku a hledání pachatelů dál pokračuje.

Maastricht, Nizozemsko (ČTK)

Hlavní stránka