lupa x
user

Češi v pololetí koupili kryptoměny za 2,2 miliardy, meziročně o 37 procent méně

Češi v pololetí koupili kryptoměny za 2,2 miliardy, meziročně o 37 procent méně

13.07.2022

Redakce

Češi v letošním prvním pololetí nakoupili kryptoměny za 2,2 miliardy korun, tedy o 37 procent méně než ve stejném období loni. V červnu se objem obchodů pohyboval okolo 300 milionů Kč, což je však meziročně o téměř polovinu více. Vyplývá to z aktuálních údajů největšího obchodníka Bit.plus.

Češi v pololetí koupili kryptoměny za 2,2 miliardy, meziročně o 37 procent méně

Foto: Shutterstock 

Obchodování podle firmy ovlivnila rostoucí inflace, válka na Ukrajině i další negativní faktory, které příliš nepřály investicím do rizikovějších aktiv. Na objem obchodů však zejména v závěru období měla vliv především klesající cena bitcoinu jako hlavní kryptoměny. Ta se od začátku roku snížila o 57 procent na 19 840 dolarů, tedy asi půl milionu Kč, a v meziročním srovnání je nižší o dvě pětiny. „Bitcoin díky své atraktivní ceně láká stále více investorů. Objemy obchodů v korunách jsou sice nižší, bitcoinů se nicméně prodává více,“ uvedl ředitel a zakladatel Bit.plus Martin Stránský.

Dominance bitcoinu mezi všemi kryptoměnami se podle odborníka na krypto Igora Pauera v posledních třech měsících prudce zvýšila až na 48 procent. Poté klesla na současnou úroveň okolo 43 až 44 procent. „Lze však očekávat nárůst až k úrovni okolo 60 procent, což bude mít za následek další tzv. krvácení altcoinů neboli všech ostatních kryptoměn,“ podotkl.

Češi v roce 2022 investují podle analytika společnosti Portu Jakuba Valníčka do kryptoměn rozvážněji, ale zájem přetrvává. „Obecně se Česká republika řadí do popředí z hlediska adopce kryptoměn, nikdo se již nepozastavuje nad možností platby v kryptoměnách v internetových obchodech, dopomáhá tomu i silná komunita kolem firmy SatoshiLabs, která uvedla na trh první hardwarovou krypto peněženku Trezor již v roce 2014,“ podotkl.

Rozhodujícím faktorem pro další vývoj kryptoměnového trhu budou podle Valníčka oznámení o vývoji inflace a HDP ve Spojených státech, které potažmo ovlivní rozhodnutí Fedu o míře dalšího navýšení úrokových sazeb, a vývoj konfliktu na Ukrajině, který stále udržuje trhy v nejistotě.

Rada pro finanční stabilitu (FSB) v pondělí oznámila, že na podzim navrhne globální pravidla pro regulaci kryptoměn. Reaguje tak na prudké výkyvy na trzích s kryptoměnami, které podle ní podtrhly potřebu regulace tohoto odvětví. FSB je mezinárodní organizací monitorující globální finanční systém, sdružuje finanční regulátory a představitele centrálních bank a ministerstev financí skupiny největších ekonomik světa G20.

„Kryptoaktiva a trhy vyžadují účinnou regulaci a dohled odpovídající rizikům, která představují,“ uvedla FSB ve své zprávě. Dodala, že na říjnovém zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G20 představí návrhy ohledně podoby regulace a dohledu. FSB doposud odvětví kryptoměn pouze sledovala a uváděla, že nepředstavuje systémové riziko. Nedávné výkyvy na trzích s kryptoměnami nicméně podle FSB zdůraznily jejich vrtkavost, strukturální zranitelnost a rostoucí propojení s širším finančním systémem.

FSB upozornila, že v současnosti se kryptoaktiva využívají především ke spekulacím. Pokud mají kryptoměny sloužit jako platidlo, je podle FSB zapotřebí zajistit jejich silnou regulaci.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka