lupa x
user

Bývalá ruská moderátorka Ovsjannikovová byla brzy po zadržení opět propuštěna

Bývalá ruská moderátorka Ovsjannikovová byla brzy po zadržení opět propuštěna

18.07.2022

Redakce

Bývalá ruská televizní moderátorka Marina Ovsjannikovová byla brzy po svém nedělním zadržení opět propuštěna. Média o tom informoval její právník Dmitrij Zachvatov. Moderátorka, která v poslední době opakovaně veřejně kritizovala ruskou agresi na Ukrajině, pobyla na policejní stanici v Moskvě. Ruské úřady ji viní z diskreditaci ruské armády.

Bývalá ruská moderátorka Ovsjannikovová byla brzy po zadržení opět propuštěna

Foto: Shutterstock 

Bývalá moderátorka televizní stanice Pervyj kanal byla zadržena po druhé veřejné protestní akci proti ruské útočné válce na Ukrajině. Na jejím účtu na telegramu se v neděli objevily fotografie ukazující, jak ji policie odvádí do dodávky. Podle Zachvatova byla zadržena v Moskvě poblíž jejího domu.

Později Zachvatov řekl BBC, že Ovsjannikovová byla na policejním oddělení krasnoselského policejního okresu. Zadržení podle ruskojazyčné BBC souviselo se správním řízením kvůli „diskreditaci“ ruské armády.

V pátek Ovsjannikovová podnikla solitérní protestní akci přímo naproti Kremlu, sídlu prezidentské administrativy. Držela v rukou plakát s nápisem „Putin je vrah. Jeho vojáci jsou fašisté. Zemřelo 352 dětí. Kolik dětí ještě musí zemřít, abyste přestali?“. K nohám si přitom položila panenky pomazané červenou barvou.

Ovsjannikovová se proslavila v polovině března svojí akcí, při níž narušila vysílání nejsledovanější ruské televizní stanice. V hlavním vysílacím čase se objevila za zády moderátorky a roztáhla plakát, který hlásal, že stanice šíří propagandu, a vyzýval k ukončení války. Novinářce tehdy televize dala výpověď a úřady jí uložily pokutu 30 000 rublů (asi 12 800 korun).

Po ukončení spolupráce s ruskou televizí se Ovsjannikovová stala přispěvatelkou německého deníku Die Welt. Vydala se pracovně i na Ukrajinu, odkud ji ale podle jejích vlastních slov musela redakce německého listu evakuovat, protože její působení v zemi tvrdě kritizovali novináři jiných médií. Do Ruska se podle médií novinářka vrátila kvůli soudu se svým manželem ohledně svěření dítěte do péče.

Moskva (ČTK)

Hlavní stránka