lupa x
user

Výstava ukrajinských autorů zahájí další ročník Czech Press Photo

Výstava ukrajinských autorů zahájí další ročník Czech Press Photo

19.07.2022

Redakce

Další ročník fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo zahájí výstava ukrajinských fotografů Jevhena Maloletky a Mstyslava Černova, kteří dokumentovali válečné události v Mariupolu. Oba autoři zasednou společně s dalšími odborníky v mezinárodní porotě 28. ročníku soutěže. Autorky a autoři mohou snímky do soutěže přihlašovat od 1. září do 30. září prostřednictvím elektronického formuláře.

Výstava ukrajinských autorů zahájí další ročník Czech Press Photo

Foto: Shutterstock 

„Výsledky soutěže budou nepochybně ovlivněny šokujícími válečnými událostmi. Mnoho českých i slovenských fotografů i v těchto chvílích dokumentuje válku přímo na Ukrajině. Jsem moc rád, že Jevhen Maloletka a Mstyslav Černov přijali roli porotců a že se nám daří připravovat výstavu jejich fotografií, které doslova obletěly svět a staly se navždy ikonickým svědectvím této války,“ uvedl manažer soutěže Dan Materna.

Černov s Maloletkou fotografovali obléhání Mariupolu od prvního dne. Jejich silné obrazové svědectví, které se objevovalo v médiích po celém světě, ukazovalo naprostý opak ruské propagandy. Kvůli tomu se ocitli na seznamu nežádoucích osob ruské armády. V kritických chvílích se v převlecích za lékaře ukrývali v mariupolské nemocnici, odkud je pak evakuovali ukrajinští vojáci. Byli posledními novináři v obléhaném městě. Vernisáž výstavy bude 12. října, mezinárodní porota bude hodnotit přihlášené snímky 13. až 15. října

Soutěž Czech Press Photo 2022 vyhlašuje osm fotografických kategorií: Aktualita, Reportáž, Každodenní život, Umění a kultura, Sport, Portrét, Člověk a životní prostředí, Lidé, o kterých se mluví. Tradičně bude uděleno roční tvůrčí stipendium Grant Prahy, které vybírá pražský primátor.

I letos se mohou účastnit mladé fotografky a fotografové soutěže Czech Photo Junior, která je určená žákům základních škol a studentům středních škol. Soutěžit se bude ve třech věkových kategoriích. Fotografie budou moci mladí fotografové zasílat do uzávěrky soutěže 30. září.

Soutěž Czech Press Photo je otevřena vydavatelům, agenturám, profesionálním fotografkám i fotografům, odborným školám i zavedeným volným fotografům, kteří mají trvalé bydliště v Česku nebo na Slovensku a jejichž práce vznikly za účelem publikování v médiích. Vstupní poplatek za přihlášení do kategorie fotografie činí 1000 korun/39 eur, mladí do 23 let poplatek nehradí.

Zatím poslední ročník soutěže vyhrála fotografie Petra Topiče z mediálního domu Mafra, která zachycuje následky ničivého tornáda na jižní Moravě.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka