lupa x
user

V Brně představili robota, který zastane práci v sadu, chmelnici nebo vinohradu

V Brně představili robota, který zastane práci v sadu, chmelnici nebo vinohradu

21.07.2022 , Aktualizováno 20.07.2022

Redakce

Autonomní robot, který zvládne většinu prací v průběhu roku například v sadu, dnes představila ivančická společnost Agri-Precision, která v Česku tyto stroje prodává. Automatizace v zemědělství je podle zástupců firmy cestou, jak se vyrovnat s nedostatkem pracovní síly i potřebou snižovat náklady.

V Brně představili robota, který zastane práci v sadu, chmelnici nebo vinohradu

Foto: Shutterstock 

„Většina autonomních strojů je zatím ve zkušebním provozu nebo se jedná o prototypy, tento stroj může začít pracovat okamžitě. Nahrazuje v podstatě traktor a za něj se dá pouze s mírnou úpravou připojit jakékoliv zařízení používané v sadu. Jednou z jeho výhod je, že je lehčí než dosud používané stroje, takže méně utužuje půdu,“ uvedl jednatel Agri-Precision Radomír Šmoldas.

Automatizace v polní výrobě zatím podle něj dospěla do fáze autopilota, který provádí potřebné úkony, stále ale vyžaduje neustálou přítomnost a dohled operátora. Autonomní stroj oproti tomu jezdí v sadu sám a je možné jej sledovat pouze dálkově.

„Nasazení autonomního stroje například v sadu má několik podmínek. Ideální je, když jde o sad vysazený podle GPS, případně je potřeba jeho pozici zaměřit. Je zapotřebí mít k dispozici odpovídající manipulační plochy a souvratě například bez hlubokých kolejí a areál musí být oplocený, což je nutné nejen kvůli bezpečnosti lidí, ale například i zvířat,“ uvedl další z jednatelů Agri-Precision Michal Krutiš.

Kromě podmínek přímo v sadu je třeba mít na paměti i dopravu robota na místo, protože autonomní stroje nesmí jezdit po běžných silnicích.

Finanční investice do autonomního stroje podle Radomíra Šmoldase není o tolik vyšší než do běžného zemědělského traktoru, umožní ale snížení nákladů za pracovní sílu. Autonomní stroje zatím podle něj mají potenciál využití zejména v sadech, chmelnicích nebo vinicích, v polním zemědělství přechod na autonomní stroje potrvá déle.

Brno (ČTK)

Hlavní stránka