lupa x
user

Zchátralá budova bývalého jabloneckého azylového domu se promění v městské byty

Zchátralá budova bývalého jabloneckého azylového domu se promění v městské byty

25.07.2022

Redakce

Budova v jablonecké Podhorské ulici sloužila jako azylový dům od roku 1997. V roce 2015 se nejen z důvodu špatného stavu objektu azylový dům přestěhoval do ulice Za Plynárnou. Budovu v Podhorské nyní čeká rozsáhlá rekonstrukce a proměna na dostupné městské byty.

Zchátralá budova bývalého jabloneckého azylového domu se promění v městské byty

Jablonec se stejně jako ostatní česká města potýká s nedostatkem městských bytů s regulovaným nájemným. Problému se věnuje i plán města, podle kterého byla intenzita bytové výstavby v Jablonci za posledních deset let téměř nulová. „Nedostatek bytů, a to zejména těch městských dostupných, pociťují zejména mladé rodiny,“ uvedl náměstek primátora pro humanitní oblast David Mánek.

Jedním z možných řešení jsou rekonstrukce bytových objektů a bytů v majetku města. A právě budova bývalého azylového domu v Podhorské ulici a její přestavba na městské dostupné bydlení patří k zásadním krokům, které mohou pomoci nejen řešit bytovou situaci, ale také jeden z „boláků“ Jablonce nad Nisou, kterým jistě budova bývalého azylového domu je. „Tento projekt je první vlaštovkou k naplnění koncepce dostupného bydlení, které je pro Jablonec nezbytné,“ dodává Mánek.

Budova v Podhorské sloužila jako azylový dům téměř dvacet let. V posledních letech však byla v havarijním stavu a nedostačovala ani kapacitou lůžek nebo kuchyně. Největší problémy nastávaly v zimě, kdy azylový dům navštěvovalo zhruba 40 klientů denně. Přestěhováním do nové budovy se tak zlepšila nejen kvalita služeb pro osoby v nouzi, ale současně se i zklidnila sociální situace v centru Jablonce.

Zřizovatelem jabloneckého azylového domu je charitativní organizace Naděje. Dlouhodobou spolupráci s městem si náměstek Mánek pochvaluje. „Naděje v našem městě nabízí důstojné podmínky a pomoc všem občanům, kteří se dostanou do špatné životní situace,“ uzavírá.

 

Klára Sýkorová

Hlavní stránka