lupa x
user

Praha dostala od ÚOHS pokutu 110 000 korun za rozdělování zakázek

Praha dostala od ÚOHS pokutu 110 000 korun za rozdělování zakázek

31.07.2022 , Aktualizováno 29.07.2022

Redakce

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokutu 110 000 korun, kterou úřad vyměřil pražskému magistrátu za dělení zakázek ve dvou případech. V prvním z nich šlo o studii a projekt na opravu haly 24 v Pražské tržnici v Holešovicích, ve druhém o práce na portále Praha.eu. Pokuta je pravomocná a město ji musí zaplatit.

Praha dostala od ÚOHS pokutu 110 000 korun za rozdělování zakázek

Foto: Shutterstock 

Podle rozhodnutí zveřejněného na stránkách ÚOHS rozdělilo hlavní město smlouvy na architektonickou studii a projektovou dokumentaci rekonstrukce haly číslo 24 v Pražské tržnici do dvou zakázek. První z nich, na architektonickou studii, měla hodnotu 488 000 korun a Praha ji zadala v srpnu 2020 architektce. Druhou zakázku za 1 855 000 korun na projektovou dokumentaci, která ze studie vycházela, zadala Praha v květnu 2021 projektantovi.

Podobně postupovalo hlavní město v případě vývoje a implementace nového portálu Praha.eu, kdy uzavřelo postupně pět smluv se třemi různými dodavateli. Hodnota těchto smluv celkem přesáhla dva miliony korun.

V obou případech magistrát uzavřel smlouvy bez zadávacího řízení. „Odůvodnění rozhodnutí Úřadu je založeno na tom, že ve všech stíhaných případech se jednalo o funkční celky, jejichž hodnoty plnění měl zadavatel sečíst a zadat zakázky v režimu odpovídajícím součtu hodnot příslušných funkčně propojených plnění,“ uvedl úřad v tiskové zprávě.

Pokuta je pravomocná a hlavní město ji musí zaplatit. Sankci od ÚOHS se může bránit podáním žaloby ke Krajskému soudu v Brně, to ale nedokládá povinnost pokutu zaplatit.

V souvislosti s rekonstrukcí haly číslo 24 v Holešovicích už hlavní město od ÚOHS dostalo letos v červnu pokutu 200 000 korun za zadání stavebních prací ve dvou rozdělených zakázkách bez tendru. I tato pokuta je pravomocná.

Brno (ČTK)

Hlavní stránka