lupa x
user

Kampaň španělské vlády použila fotografie žen bez jejich vědomí

Kampaň španělské vlády použila fotografie žen bez jejich vědomí

01.08.2022

Redakce

Ženy, které se staly předobrazem pro plakát španělské vlády, si stěžují, že se tak stalo bez jejich vědomí. Britská modelka upozornila, že jí grafička na fotografii její protézu nohy nahradila zdravou končetinou a provedla i další úpravy.

Kampaň španělské vlády použila fotografie žen bez jejich vědomí

Foto: Shutterstock

Španělské ministerstvo pro rovnost zahájilo tento týden kampaň, která má povzbudit ženy, jež se obávají, jak vypadá jejich tělo, aby vyrazily na pláž. Zobrazením kyprých žen nebo ženy nahoře bez po mastektomii, tedy odstranění celých prsních žláz, chtěla bojovat proti stereotypům o kráse a dodat ženám sebevědomí.

Britská modelka Sian Greenová-Lordová zveřejnila na svém instagramu fotografie z dovolené na Ibize. Velmi podobně vypadající žena je také součástí španělského plakátu, ale kreslená postava na něm má jiný vzor na plavkách, přibylo jí ochlupení v podpaždí a na nohách a namísto protézy je zdravá noha.

„Ani nedokážu popsat, kolik vzteku právě teď cítím. Doslova se třesu vzteky,“ řekla Greenová-Lordová deníku The Guardian. Mladá žena přišla o nohu v roce 2013, když ji v New Yorku srazilo taxi. Kritizuje jednak použití své fotografie bez dovolení, ale zejména svévolnou úpravu vzhledu.

Grafička s uměleckým jménem Arte Mapache, která plakát pro vládu vytvořila, se ženám omluvila. Předpokládala prý, že ilustrace může vycházet z volně dostupných fotografií. Vyobrazeným ženám nabídla, že se s nimi rovným dílem rozdělí o honorář, který za tuto práci dostala. Na zakázce vydělala 4490 eur (110.000 Kč).

Madrid/Londýn (ČTK)

Hlavní stránka