lupa x
user

Potápěči vylovili cenné šperky z lodi, která ztroskotala před 350 lety u Baham

Potápěči vylovili cenné šperky z lodi, která ztroskotala před 350 lety u Baham

01.08.2022

Redakce

Podmořští archeologové a potápěči vylovili šperky nedocenitelné hodnoty ze španělské lodi, která ztroskotala roku 1656 u souostroví Bahamy. V oblasti plné žraloků byli hledači pokladů i dříve, tento nález je ale výjimečný svou zachovalostí i počtem nalezených artefaktů. Nález bude vystaven v právě vznikajícím muzeu na Bahamách.

Potápěči vylovili cenné šperky z lodi, která ztroskotala před 350 lety u Baham

Foto: Shutterstock 

Loď Nuestra Señora de las Maravillas plula z Havany do domovského Španělska. Na palubě měla královské i soukromé zásilky, kontraband a hodnotný náklad zachráněný z jiné španělské galeony, která se potopila u Ekvádoru. Maravillas kvůli chybě v navigaci ztroskotala na mělčině na západní straně souostroví Bahamy, asi 70 kilometrů od pobřeží. Přežilo 45 z 650 členů posádky, mnoho jich zabili žraloci.

Nově objevené poklady byly rozesety po délce více než 13 km okolo trosek pod pískem. Společnost Allen Exploration měla povolení bahamské vlády k průzkumu lodi, pomáhali jí s tím potápěči a archeologové z Baham a z amerického námořnictva. Firmu založil filantrop Carl Allen, poklady vyzvednuté z moře věnuje muzeu, které se 8. srpna otevře ve Freeportu.

Na dně ležely zlaté filigránové řetězy s rozetami, které naznačují, že zásilka šperků byla určena pro vysoce postavenou šlechtu nebo dokonce královskou rodinu. Zlatý přívěsek s křížem a kamenem bezoárem, který byl tehdy v Evropě ceněn pro své léčivé účinky, má tvar mušle hřebenatky. Tento symbol používali poutníci směřující do Santiaga de Compostela. Také další nalezené předměty mají spojitost s řádem svatojakubských rytířů, vojensko-náboženským rytířským řádem, který chránil poutníky a podílel se i na španělském námořním obchodu.

Nalezený zlatý přívěsek se smaragdy, které se tehdy těžily v Kolumbii, je důkazem, že i tehdy se pašovalo. Tento šperk totiž nebyl na soupisu nákladu.

Nassau (ČTK)

Hlavní stránka