lupa x
user

Francouzský Senát zrušil poplatky veřejnoprávním médiím

Francouzský Senát zrušil poplatky veřejnoprávním médiím

05.08.2022 , Aktualizováno 04.08.2022

Redakce

Francouzský Senát schválil jako součást opatření na podporu kupní síly zrušení poplatku veřejnoprávním audiovizuálním médiím. Zrušení koncesionářského poplatku bylo předvolebním slibem znovuzvoleného prezidenta Emmanuela Macrona. Opatření schválené v úterý počítá s kompenzací. Stát na veřejnoprávní média vyčlení část příjmů z daně z přidané hodnoty ve výši zhruba 3,7 miliardy eur (91,2 miliardy Kč). Veřejnoprávní média volají po stálém zdroji financování, aby si zachovala nezávislost. Minulý týden kvůli plánovanému opatření stávkovala.

Francouzský Senát zrušil poplatky veřejnoprávním médiím

Foto: Shutterstock

Koncesionářský poplatek ve výši 138 eur (zhruba 3 400 Kč) ročně na domácnost v kontinentální Francii a 88 eur (zhruba 2 170 Kč) ve francouzských zámořských územích letos vynesl 3,2 miliardy eur z 3,8 miliardy eur, které šly veřejnoprávnímu vysílání. Hlavními příjemci jsou France Télévisions a Radio France. Opatření prošlo v poměru 196 ku 147 hlasům.

Poplatek platí ve Francii každá domácnost, která vlastní televizor. Výjimku mají lidé s nízkými příjmy nebo handicapovaní. Ostatní ho neodvádějí, i když sledují programy na počítači, tabletu nebo na chytrém telefonu.

Kompenzaci Senát omezil do konce roku 2024. Řešení navržené Národním shromážděním, tedy dolní komorou, „může být pouze dočasné“, konstatoval Jean-François Husson z Republikánů (LR). „Stále čekáme na reformu audiovizuálního sektoru a věcnou debatu,“ zdůraznil Roger Karoutchi ze stejné strany.

„Souhlasíme se zrušením koncesionářských poplatků, otázkou je, jak budeme v budoucnu financovat veřejnoprávní vysílání,“ uvedl Laurent Lafon, centristický předseda kulturního výboru. Jeho skupina chtěla, aby se zrušení odložilo o jeden rok.

Proti zrušení poplatku hlasovala tři levicová uskupení. „Na veřejnoprávním vysílání, a tedy i na jeho financování, nám velmi záleží,“ prohlásil socialista Jean-Pierre Sueur. Uvedl ale zároveň, že koncesionářský poplatek „je dnes zastaralý“.

Minulý čtvrtek veřejnoprávní média proti plánovanému zrušení poplatku protestovala. Rozhlasové stanice France info, France Inter nebo France Culture vysílaly místo ranních pásem jen hudbu, zatímco televize France 2 vysílala reprízy pořadů. Zpravodajské kanály France 24 a franceinfo daly na své webové stránky upozornění o přerušení vysílání.

Paříž (ČTK)

Hlavní stránka