lupa x
user

Počítačová hra Stray s kočičím hrdinou přináší pomoc pro skutečné kočky

Počítačová hra Stray s kočičím hrdinou přináší pomoc pro skutečné kočky

07.08.2022 , Aktualizováno 05.08.2022

Redakce

Rezavá kočka, která je hlavním hrdinou nové počítačové hry Stray, zvládá ve zchátralém virtuálním městě chodit po rezavých trubkách, skákat přes překážky i dešifrovat záhady, její popularita však zároveň pomáhá kočkám ve světě reálném. Hra se totiž stala prostředkem pro sbírání peněz pro kočičí útulky.

Počítačová hra Stray s kočičím hrdinou přináší pomoc pro skutečné kočky

Foto: Shutterstock 

Někteří hráči začali hru živě vysílat a vybírat při tom peníze prostřednictvím internetových dárcovských platforem. Jeden fanoušek z Omahy ve státě Nebraska například za čtyři a půl hodiny trvajícího přenosu vybral pro lokální útulek 1 500 dolarů (přes 36 000 Kč).

Livestreaming pro charitativní účely není ve světě videoher ničím novým, ovšem ohlas, jaký hra Stray („zatoulaný“) rychle vzbudila mezi milovníky koček, je mimořádný. V den, kdy titul vstoupil do prodeje, byl čtvrtou nejvíce vysílanou a sledovanou hrou na Twitchi, uvedla streamovací platforma.

Stray se po svém červencovém vydání rychle stala internetovým fenoménem. Hra je zasazená do v dystopického prostředí, které hráči objevují z perspektivy čtyřnohého protagonisty. Utíkají s ním před nepřáteli a řeší hádanky, zatímco mohou také provádět zcela běžné kočičí kousky, jako je chození po zábradlí nebo shazování věcí na zem. Vydavatel Annapurna Interactive čísla o prodejích hry nepublikoval, Stray se nicméně podle služby SteamDB už dva týdny na platformě Steam drží na pozici nejprodávanějšího titulu.

Vedle hráčů vybírajících peníze pro útulky se do charitativních činností zapojili i tvůrci hry. Annapurna poskytla několik kopií dvěma agenturám, které zachraňují kočky a nabízí je k adopci, aby je rozdaly v loteriích. Iniciativa vynesla několik tisíc dolarů. Distribuční společnost kromě toho darovala 1 000 dolarů a na jeden víkend si pronajala kočičí kavárnu v New Yorku, kde si lidé mohli novou hru vyzkoušet.

Stray pochází z dílny francouzského týmu BlueTwelve Studio, jehož tvůrci se netají tím, že se řadí mezi vlastníky a milovníky koček. Velkým zdrojem inspirace údajně byla rezavá kočka jednoho ze spoluzakladatelů, která byla nalezena v ulicích Montpellieru, kde herní studio sídlí. „Rozhodně doufám, že by to mohlo některé lidi inspirovat, aby pomohli skutečným zatoulaným kočkám,“ řekl producent Swann Martin-Raget.

New York (ČTK)

Hlavní stránka