lupa x
user

Brněnský startup vyvinul umělou inteligenci, která třídí snímky už ve vesmíru

Brněnský startup vyvinul umělou inteligenci, která třídí snímky už ve vesmíru

16.08.2022

Redakce

Brněnský startup Zaitra vyvinul a otestoval algoritmus s umělou inteligencí, který umožňuje na palubě družice vybrat nejkvalitnější satelitní snímky a ty potom poslat na Zem. Firmy, které se satelitnímu snímkování věnují, tak nemusí přenášet nekvalitní snímky, které jsou pro ně nepoužitelné.

Brněnský startup vyvinul umělou inteligenci, která třídí snímky už ve vesmíru

Foto: Shutterstock 

Svůj algoritmus začínající brněnská firma otestovala na takzvaném cubesatu Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu. „Cubesat VZLÚ si bere za cíl ověřit technologie pro chystanou misi české satelitní konstelace. Nanosatelit je mimo jiné vybaven experimentální kamerou z dílny české firmy Eltvor. A právě tuto kameru jsme na dálku doplnili umělou inteligencí tak, aby vybírala ty nejzajímavější snímky. Podle našich informací je to dokonce světová premiéra – nikdo předtím nepřidal umělou inteligenci až po tom, co byl satelit vypuštěný na oběžnou dráhu. Bylo to možné jen díky spolupráci s VZLÚ a Eltvor,“ uvedl spolumajitel firmy Zaitra Marek Marušin.

Vyhodnocování dat přímo na palubě družice pomocí algoritmu s umělou inteligencí podle něj pomůže komerčním i vědeckým misím, které se věnují satelitnímu snímkování povrchu Země. „Studie NASA ukazují, že průměrně 67 procent naší planety se halí do různých úrovní oblačnosti. Zatímco dosud se musely všechny snímky z družice stáhnout na Zem, a poté vytřídit na fotografie s přidanou hodnotou a na ty, kde je velké procento oblačnosti, nyní je možné díky našemu algoritmu protřídit snímky přímo na družici samotné a na Zem si nechat poslat jen ty nejzajímavější,“ doplnil Marušin. Upozornil, že experimentální družice často nemají dostatečné množství pozemních stanic, což v kombinaci s pomalou rychlostí přenosu může znamenat, že se jeden snímek stahuje i čtyři dny.

Brno (ČTK)

Hlavní stránka