lupa x
user

Stát chystá dotace na projekty ke kyberbezpečnosti, vyčlenil na ně 3,4 mld. Kč

Stát chystá dotace na projekty ke kyberbezpečnosti, vyčlenil na ně 3,4 mld. Kč

17.08.2022

Redakce

Stát vyčlenil z evropských peněz na projekty zabývající se kybernetickou bezpečností 3,4 miliardy korun. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) k tomu nyní spustilo první dotační výzvy, které mají pomoci se zabezpečením informačních a komunikačních systémů a zlepšením technických opatření při ochraně dat občanů.

Stát chystá dotace na projekty ke kyberbezpečnosti, vyčlenil na ně 3,4 mld. Kč

Foto: Shutterstock 

„Kybernetická bezpečnost je v současné době jedním z hlavních témat, které se řeší nejen v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině po celém světě. Ministerstvo pro místní rozvoj proto doposud poskytlo prostřednictvím Integrovaného operačního regionálního programu (IROP) na rozvoj českého eGovernmentu a kyberbezpečnosti 8,3 miliardy korun a v této podpoře chce i nadále pokračovat. Spouští tak nové výzvy s částkou 3,4 miliardy korun,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Třetí výzva k posílení kyberbezpečnosti cílí na projekty v méně rozvinutých regionech a je v ní k dispozici přes 600 milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). Čtvrtá výzva má pomoci v tzv. přechodových regionech částkou 1,7 miliardy korun z EFRR. Pátá výzva podporuje projekty s celorepublikovým dopadem a je v ní přes miliardu korun z EFRR.

MMR dosud podle Bartoše podpořilo v rámci kybernetické bezpečnosti z IROP 322 projektů. Nové výzvy se zaměřují na zabezpečení informačních systémů například zavedením nástroje pro ověřování identity uživatelů nebo pro řízení přístupových oprávnění a šifrování dat. Projekty by se měly zabývat třeba zlepšením technických opatření. Jednotlivé výzvy se rozdělují podle místa realizace a dopadu projektu.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka