Do knihovny nejen pro knihy aneb co nabízejí moderní knihovny
22.08.2022
Teď budou mít radost především knihomolové. Věděli jste, že Česká republika má nejhustější síť knihoven na světě? Informoval o tom dokonce americký deník The New York Times. Knihovny v Česku přitom neplní jen edukační funkci, ale jsou také místem pro společenské a kulturní dění.
Knihoven je v Česku více než základních škol. Výzkum, který publikoval americký The New York Times říká, že na 1971 lidí připadá jedna. To je desetkrát více než tomu je ve Spojených státech. Může za to nejen zákon z roku 1919 jehož cílem bylo zpřístupnit vzdělávání, ale i skutečnost, že Češi využívají knihovny nejen pro půjčování knih. Organizují se v nich i různé kulturní či společenské akce jako výstavy, koncerty, promítání filmů nebo vzdělávací kurzy. Proto řada českých knihoven dostává nový a modernější kabát.
Největší raritu najdeme v pražských Dejvicích. Tamní Národní technická knihovna byla přestavěna v roce 2009 a získala i řadu ocenění. Jedná se zároveň i o nejstarší knihovnu u nás. Má tři podzemní patra a šest nadzemních. Její prostory zdobí avantgardní komiksové kresby a barevná podlaha. Po jejím vzoru pak vznikaly i další architektonické unikáty.
Menší města nezůstávají pozadu
Za zmínku stojí také knihovna v Hrádku nad Nisou, která funguje od roku 2010 a najdete v ní i skluzavku s bazénem s míčky. Pokud někdy zavítáte do Českých Budějovic, rozhodně by vám neměla uniknout místní vědecká knihovna. Ta nabízí unikátní prosklený pavilon, který doslova levituje nad zemí.
Unikátní je i vědecká knihovna v Liberci, které se přezdívá Stavba smíření. Kromě funkcí klasické knihovny je vybavena elektronickým informačním centrem a multimediálním centrem. Její jedinečnost tkví také v tom, že je propojena se synagogou.
Podobnou cestou se chce vydat i sousední Jablonec nad Nisou, kde místní knihovna funguje ve staré radnici. Přesto, že se jedná o reprezentativní budovu, její technický stav není dostačující a neodpovídá parametrům moderní polyfunkční knihovny. „Jablonec si jistě zaslouží moderní knihovnu, která nebude sloužit jen pro půjčování knih, ale bude představovat také důležité místo pro setkávání lidí a pořádání kulturních nebo vzdělávacích akcí,“ komentuje náměstek primátora David Mánek. Dodává, že město má aktuálně vytipovaných několik lokalit, kde by mohla budova nové knihovny vyrůst. Stará budova by pak měla sloužit jako informační centrum a městské muzeum. „Starou radnici rozhodně čeká důstojná rekonstrukce. Její součástí bude kromě muzea také nová obřadní síň,“ uzavírá Mánek.
Klára Sýkorová