lupa x
user

Černá Hora podle tajné služby čelí rozsáhlému kybernetickému útoku z Ruska

Černá Hora podle tajné služby čelí rozsáhlému kybernetickému útoku z Ruska

29.08.2022

Redakce

Černá Hora čelí v posledních dnech rozsáhlému kybernetickému útoku, který koordinují ruské tajné služby. Místním médiím to dnes sdělila černohorská zpravodajská služba. Premiér Dritan Abazović vidí za útokem politiku.

Černá Hora podle tajné služby čelí rozsáhlému kybernetickému útoku z Ruska

Foto: Shutterstock 

Takový útok byl v Černé Hoře proveden poprvé. Připravoval se dlouhou dobu a napadena byla kritická infrastruktura,“ citoval Agenturu pro národní bezpečnost (ANB) server CdM. Černá Hora se podle své tajné služby nachází v „hybridní válce“.

Malá balkánská země, která kdysi udržovala úzké vazby s Ruskem, se v roce 2017 navzdory odporu Moskvy stala členem NATO. Připojila se také k sankcím, které západní země uvalily na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Kreml následně zařadil Černou Horu na seznam „nikoli přátelských“ zemí.

První pokusy o kybernetické útoky na státní instituce zaregistrovaly černohorské úřady v úterý. Černohorský premiér v demisi Dritan Abazović dnes uvedl, že útoky jsou politicky motivované, a svolal radu národní bezpečnosti.

Ministr pro záležitosti státní správy Maraš Dukaj uvedl, že „určité služby byly dočasně vypnuty z bezpečnostních důvodů“. Černohorští počítačoví experti podle něj včas podnikli „obranná opatření“.

Americké velvyslanectví v Podgorici varovalo své občany, aby si byli vědomi „přetrvávajícího“ kybernetického útoku v zemi. Stanice RFE/RL s odvoláním na nejmenovaného představitele NATO uvedla, že aliance je připravena černohorským úřadům poskytnout podporu, pokud to bude zapotřebí.

Podgorica, Černá Hora (ČTK)

Hlavní stránka