lupa x
user

Česká pošta v srpnu vyměnila dva ze tří ředitelů divizí

Česká pošta v srpnu vyměnila dva ze tří ředitelů divizí

30.08.2022

Redakce

Státní podnik Česká pošta vyměnil v posledním měsíci dva ředitele divizí ze tří. Divizi logistiky místo dosavadního šéfa Martina Kmenta nově od pátku řídí dosavadní ředitel správy majetku Oldřich Vytiska. Ředitele divize finanční služby a prodej Petra Švrčka nahradil Martin Vránek, který přešel z jiné pozice v podniku. Změny oznámil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Česká pošta v srpnu vyměnila dva ze tří ředitelů divizí

Vytiska povede vedle logistické divize, pod kterou spadá celá přepravní síť pošty, i nadále správu majetku. Divize finančních služeb má podle Vitíka na starosti mimo jiné alianční partnery, tedy spolupráci s ČSOB. Její dosavadní šéf Švrček odešel z firmy po vzájemné dohodě. „ČSOB o této změně byla informována, stejně jako předseda dozorčí rady,“ uvedl.

Současný generální ředitel České pošty Roman Knap má z funkce odejít na konci září. V červnu se na tom dohodl s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Do září měl Knap dokončit některé kroky k restrukturalizaci podniku. Rakušan chce na nového šéfa pošty vypsat výběrové řízení. Sedmačtyřicetiletý Knap řídil podnik od roku 2018.

„Pokud se podíváme na situaci České pošty, myslím, že změna v managementu jí prospěje a nový člověk může reprezentovat nový směr,“ uvedl v červnu Rakušan. Pošta v posledních měsících zahájila některé transformační kroky. Mimo jiné začala převádět těžkou nákladní dopravu na externí firmy, rozjela specializovanou síť výdejen balíkových zásilek Balíkovna a v roce 2023 chystá rozdělení na část zahrnující provoz 3200 poboček a firmu zajišťující komerční poštovní služby.

V posledních letech Česká pošta hospodaří v červených číslech. Loni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Důvodem ztrát je podle vedení firmy neuhrazená úhrada státu za objednávané základní služby. Úhradu ztrát z minulých let v celkové výši šest miliard Kč zdržovalo šetření Evropskou komisí. Ta nedávno uvolnění prostředků schválila.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka