lupa x
user

Japonský ministr pro digitalizaci vyhlásil válku počítačovým disketám

Japonský ministr pro digitalizaci vyhlásil válku počítačovým disketám

01.09.2022

Redakce

Japonský ministr pro digitalizaci Taró Kono vyhlásil válku technologii, kterou mnozí neviděli už desítky let – počítačové disketě. Ta se spolu s podobnými zařízeními, jako jsou kompaktní disky (CD) nebo mini disketa, stále vyžaduje pro přibližně 1 900 vládních procedur, upozornil ministr na svém účtu na Twitteru. Kono už dříve slíbil, že zbaví byrokracii zastaralých nástrojů, od osobních pečetních razítek nazývaných hanko až po faxy.

Japonský ministr pro digitalizaci vyhlásil válku počítačovým disketám

Foto: Shutterstock

„Tyto postupy urychleně přezkoumáme,“ řekl ministr na tiskové konferenci. „Kde se vůbec dnes dá koupit disketa?“ položil si otázku a dodal, že mu premiér Fumio Kišida vyjádřil plnou podporu.

Japonsko není jedinou zemí, která se pokouší vyřadit zastaralou technologii. Americké ministerstvo obrany teprve v roce 2019 oznámilo, že přestalo používat diskety v řídícím systému svého jaderného arzenálu.

Diskety byly vyvinuty v 60. letech minulého století, společnost Sony jejich výrobu zastavila v roce 2011. Mnoho mladých lidí ani neví, jak se diskety používají ani jak vypadají.

Podle zprávy vládní komise pro digitální technologie je širší využití moderních technologií, jako jsou cloudová úložiště, v byrokracii obtížné kvůli právním překážkám. Komise proto zajistí revizi předpisů a do konce roku plánuje oznámit možnosti, jak by bylo možné tuto situaci zlepšit.

Kono je jedním z nejviditelnějších politiků vládnoucí Liberálnědemokratické strany. Voliči ho často zmiňují jako kandidáta na premiéra. Je otevřeným kritikem byrokratické neefektivity způsobené zastaralými postupy, zejména faxem a hanko. Toto jedinečné vyřezávané červené razítko je stále nezbytné k podpisu úředních dokumentů, včetně povolení ke sňatku. Když byl Kono v letech 2020 až 2021 ministrem pro správní reformu, snažil se používání obou těchto pomůcek omezit. Ty se ale stále hojně používají.

Tokio (ČTK)

Hlavní stránka