lupa x
user

V Českých Budějovicích vznikne nové vědecké centrum, zkoumat bude molekulární život rostlin

V Českých Budějovicích vznikne nové vědecké centrum, zkoumat bude molekulární život rostlin

07.09.2022 , Aktualizováno 06.09.2022

Redakce

Molekulární život rostlin budou vědci studovat ve výzkumném centru, které počátkem příštího roku vznikne v Českých Budějovicích. Dvě nové skupiny v Biologickém centru Akademie věd ČR (BC AV) mají také rozvíjet moderní metody výzkumu buněk. Za BC AV to sdělila Daniela Procházková v tiskové zprávě. Vznik centra podle akademie podpořil evropský grant z výzvy ERA Chair zhruba 63 miliony korun. Projekt potrvá pět let.

V Českých Budějovicích vznikne nové vědecké centrum, zkoumat bude molekulární život rostlin

Foto: Shutterstock 

„Pokud chceme při úbytku a snižující se kvalitě orné půdy a při stále nepříznivějších environmentálních podmínkách zvýšit výnos plodin, neobejdeme se bez znalosti základních molekulárních mechanismů adaptace rostlin na měnící se prostředí,“ uvedla předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová k založení centra. Zažímalová, která se profesně věnuje experimentální botanice, dodala, že poznatky o molekulárním životě rostlin jsou nezbytné i pro rozvoj udržitelného zemědělství.

Díky grantové podpoře projektu vznikne na Ústavu molekulární biologie rostlin při Biologickém centru dvojice skupin. Zástupci centra podle Procházkové nyní hledají lídry týmů. Projekt má umožnit například zlepšení podmínek pro pěstování rostlin v kontrolovatelných podmínkách a metodu takzvané konfokální mikroskopie, která vědcům umožňuje sledovat děje v buňkách rostlin. Peníze z grantu podpoří i programy a zahraniční stáže vědců a studentů, kde si budou vyměňovat poznatky a zkušenosti.

„Zároveň bude založena šestičlenná mezinárodní rada předních odborníků z oboru, kteří posílí excelentní výzkum rostlin na Biologickém centru. Jejím předsedou bude profesor Jiří Friml,“ uvedla Procházková.

Rostlinný biolog Jiří Friml patří k nejvíce citovaným českým vědcům. V minulosti vedl výzkumnou skupinu studující rostlinnou molekulární biologii na univerzitě v německém Tübingenu, jako profesor působil i na univerzitě v belgickém Gentu. Nyní pracuje v Ústavu vědy a techniky v rakouském Klosterneuburgu. S Biologickým centrem Friml spolupracuje od roku 2019, zasedá v tamní mezinárodní radě.

Grantová výzva ERA Chair je součástí prestižního evropského programu Horizon Europe pro financování výzkumu a inovací. Letos získaly tento grant čtyři české instituce – kromě Biologického centra AV je to Filozofický ústav AV, Masarykova univerzita v Brně a Univerzita Palackého v Olomouci.

České Budějovice (ČTK)

Hlavní stránka