lupa x
user

Sněmovna podpořila návrh zákona proti šíření videí teroristických útoků

Sněmovna podpořila návrh zákona proti šíření videí teroristických útoků

09.09.2022 , Aktualizováno 08.09.2022

Redakce

Policisté možná budou moci přikázat českým i evropským poskytovatelům hostingových služeb na internetu znepřístupnit teroristický obsah, jako jsou například záběry teroristického útoku nebo záznamy poprav. Předpokládá to vládní návrh zákona proti šíření teroristického obsahu, který v úvodním kole podpořila Sněmovna. Předlohu nyní projedná bezpečnostní výbor.

Sněmovna podpořila návrh zákona proti šíření videí teroristických útoků

Foto: Shutterstock 

Zákon navazuje na nařízení EU o potírání šíření teroristického obsahu on-line. „Z hlediska České republiky není vnitrostátní šíření teroristického obsahu v digitálním prostředí zásadním bezpečnostním problémem. Výskyt teroristického obsahu v českém on-line prostředí je relativně velmi nízký,“ stojí v důvodové zprávě.

Nařízení podle vnitra představuje spíše nástroj pro případné zhoršení situace nebo pokud by byli čeští poskytovatelé zneužiti pro šíření obsahu, který byl odstraněn v jiných státech EU. „Jedná se pouze o veřejně šířený obsah. Zákon neřeší soukromou komunikaci,“ zdůraznil před poslanci ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Nezasáhne podle něj například ani karikatury. Zda je obsah teroristický podle zákona, bude vyhodnocovat policie.

Poslanec opozičního ANO Hubert Lang uvedl, že stanovisko hnutí k předloze je nyní kladné. Naopak Vladimír Zlínský (SPD) se obává možného zneužití zákona proti názorovým oponentům. „Balancujeme nad propastí omezení svobody slova pod rouškou boje s terorismem,“ řekl.

Přezkum zahraničních příkazů bude podle návrhu zákona provádět ministerstvo vnitra. Správní dohled nad preventivními opatřeními zavedenými poskytovateli hostingových služeb bude vykonávat Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který také bude projednávat přestupky proti zákonu. Přestupku se poskytovatel dopustí například v případě, že neodstraní teroristický obsah, neznemožní k němu přístup nebo neuplatní zvláštní opatření potom, co je teroristickému obsahu vystaven.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka