lupa x
user

V jižních Čechách chybí nejen zubaři, ale i pediatři nebo praktičtí lékaři pro dospělé. Pomoci má pobídkový program

V jižních Čechách chybí nejen zubaři, ale i pediatři nebo praktičtí lékaři pro dospělé. Pomoci má pobídkový program

09.09.2022

Redakce

Sehnat praktického lékaře, stomatologa nebo dětského lékaře je pro obyvatele Táborska (a nejen Táborska) stále větší oříšek. Tato zdravotnická oblast se totiž dlouhodobě potýká s výrazným stárnutím lékařů a jejich odchody do starobního důchodu. Problém je ale i v systému postgraduálního vzdělávání, což se projevuje i sníženým počtem nově nastupujících praktických lékařů, zubařů i pediatrů. Z hlediska dostupnosti jde na Táborsku dokonce o jedny z nejohroženějších oblastí. Pomoci by však mohl nový dotační program.

V jižních Čechách chybí nejen zubaři, ale i pediatři nebo praktičtí lékaři pro dospělé. Pomoci má pobídkový program

Lékařská péče je jedním z oborů, kde lidské zdroje docházejí nejcitelněji. Nejpalčivějším problémem přitom není jejich aktuální nedostatek, ale jejich věk. Lékaři totiž dosluhují a nemá je kdo nahradit. Mladí doktoři zůstávají ve větších městech, která přinášejí více příležitostí, nebo odcházejí pracovat za hranice. Statistiky dokonce ukazují, že každý rok přibude v Česku zhruba tisíc začínajících lékařů a třetina z nich odejde pracovat do zahraničí.

Na Táborsku je značný nedostatek praktických lékařů pro dospělé a pediatrů. Současní lékaři jsou ve velké většině v penzijním věku a je stále těžší získat mladé kolegy. Ještě horší je však dostupnost zubních lékařů. Jejich počet v celém Jihočeském kraji kontinuálně klesá a za posledních pět let se nepodařilo přilákat dostatečný počet mladých zubařů.

Problém se týká všech

Situaci na Táborsku by mohl řešit nový program, který má motivovat lékaře, aby v místě působili, a to pomocí dotačních a stipendijních pobídek. Grant nabízí třeba bezúročnou půjčku až do dvou milionů korun pro praktické lékaře nebo stipendijní program na podporu budoucích zubařů.

Na nedostatek lékařů přitom dlouhodobě poukazuje spousta odborníků. Mezi nimi je například i Marek Slabý, prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb a ředitel jihočeské záchranky. „Bojujeme s naprostým nedostatkem lékařů a zdá se, že problém se zhoršuje. Dnes bychom již potřebovali v segmentu zdravotnické záchranné služby stovky lékařů. Situaci ovlivňují aspekty, na něž jsme již mnohokrát upozorňovali, jako zákoník práce, odchod lékařů starších generací do důchodu a takřka nulový přírůstek lékařů mladých,“ uvedl Slabý již před pěti lety.

Proto je podle něho potřeba jednat systematicky i na krajské a celostátní úrovni. Slabý tedy navrhuje navázat obdobné programy v dalších okresních městech a obcích na program, který vyhlásil nedávno Jihočeský kraj a problematiku se vší vážností řešit i na celostátní úrovni. „Tento problém se týká všech a vyžaduje komplexní řešení, na němž by se měla společnost shodnout,“ vysvětluje. V Česku podle České lékařské komory aktuálně schází okolo dvou až tří tisíc doktorů a lze očekávat, že situace se bude ještě zhoršovat.

 

Klára Sýkorová

Hlavní stránka