lupa x
user

Odborníci z NUDZ vytvořili nový web, který má pomoci s prevencí sebevražd

Odborníci z NUDZ vytvořili nový web, který má pomoci s prevencí sebevražd

10.09.2022 , Aktualizováno 09.09.2022

Redakce

Odborníci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) vytvořili nový web, který má pomoci s prevencí sebevražd. V ČR podle nich chybí snadno dostupná platforma, kde by lidé mohli najít komplexní relevantní informace. V tuzemsku v dřívějších letech počet sebevražd klesal, v posledních letech stagnuje. Web začne fungovat v sobotu, kdy je Světový den sebevražd, řekl mluvčí NUDZ Jan Červenka. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace je sebevražda globálně příčinou jednoho ze sta úmrtí, loni v ČR spáchalo sebevraždu 1 221 lidí.

Odborníci z NUDZ vytvořili nový web, který má pomoci s prevencí sebevražd

Foto: Shutterstock 

Minulý rok v ČR v důsledku sebevražedného jednání zemřelo 966 mužů a 255 žen. „U mužů coby nejčastější způsob sebevraždy zůstává oběšení, následují zastřelení se a skok z výšky. U žen je nejčastějším způsobem oběšení, následují sebeotrávení a skok z výšky. Podle údajů Českého statistického úřadu je stabilně měsícem s nejvyšším počtem zaznamenaných sebevražd březen, nejkritičtějším dnem v týdnu pak pondělí. Nejvíce sebevražd je ve Středočeském, Moravskoslezském, Jihomoravském kraji a v Praze,“ popsala Laura Bechyňová z NUDZ.

Na webových stránkách www.sebevrazdy.cz najdou lidé komplexní informace, web pomůže též zvýšit povědomí o tématu a snížit negativní postoje vůči tématu sebevražd či lidem s duševním onemocněním. V roce 2020 bylo pro záměrné sebepoškození hospitalizováno 1 035 mužů a 1 460 žen, mnoho se sebevražedným záměrem. Vědci také zdůrazňují, že sebevražda se netýká jen lidí s duševním onemocněním.

Web je určený nejen těm, kteří potřebují přímo pomoc, ale i lidem, kteří mají obavy o někoho ze svých blízkých, a odborníkům z praxe, kteří se s tématem mohou setkat. „Cílem je zvyšovat povědomí o tematice sebevražednosti a sebepoškozování. Na webu budou vycházet články a rozhovory, budeme zveřejňovat příběhy lidí, kterým se podařilo jejich krizi překonat a najít důvody a věci, pro které žít,“ doplnila Roksana Táborská z NUDZ.

Odborníci z NUDZ také připravují 13. října v Praze pochod pro pozůstalé po sebevraždě. Obdobné akce jsou běžné v zahraničí, zvyšuje se tak povědomí o tématu sebevražd a pozůstalí zažívají, že v takové situaci nejsou sami. Více informací se v září objeví na novém webu.

Klecany (ČTK)

Hlavní stránka