lupa x
user

Dostupnost sociálních služeb je nutné řešit dřív, než bude pozdě

Dostupnost sociálních služeb je nutné řešit dřív, než bude pozdě

11.09.2022 , Aktualizováno 09.09.2022

Redakce

Pečovatelské služby jsou páteří všech sociálních služeb. Průzkum, který provedla Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR na jaře 2021, však ukazuje, že poptávka u nás výrazně převyšuje dostupné kapacity a Táborsko není výjimkou.

Dostupnost sociálních služeb je nutné řešit dřív, než bude pozdě

Foto: Shutterstock 

Přestože pečovatelská služba je v Česku na dobré úrovni, ročně nám chybí 400 tisíc hodin péče. Na vině je především nedostatek financí a pracovníků. Vychází to z průzkumu z května 2021, který provedla Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, do něhož se zapojilo 860 měst a 373 poskytovatelů sociálních služeb. Jen za posledních sedm let klesl počet terénních služeb ze 109 na 103 tisíc. Problém s nedostatečnou kapacitou se ukázal především v době covidové, kdy se hlavně v menších obcích museli lidé vyžadující péči spolehnout na podporu rodiny nebo sousedů.

Chybí kapacity i peníze

Přesto, že Tábor má poměrně širokou síť sociálních služeb, město se také potýká s jejich nedostatečnou kapacitou, což je vzhledem k narůstajícím počtu obyvatel v seniorském věku velký problém. Je to způsobeno především nedostatkem financí z veřejných zdrojů, hlavně limity v úhradové vyhlášce, které jsou od roku 2014 nezměněny, a to i přes to, že náklady neustále rostou.

Veřejnost i odborníci proto dlouhodobě vyzývají ke zvýšení státního příspěvku na zajištění pečovatelských služeb. „Ne zcela optimální kapacity sociálních služeb se projevují i v nárůstu počtu výjezdů zdravotnické záchranné služby, kdy senioři nad 65 let tvoří dlouhodobě kolem 50 % z celkového počtu ošetřených pacientů. Ne vždy by však bylo nutné je transportovat do zdravotnického zařízení a stačil by pravidelný kontakt s praktickým lékařem nebo terénním pracovníkem z oblasti sociálních služeb,“ uvádí k situaci Marek Slabý, prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb a ředitel jihočeské záchranky.

„Bohužel v současnosti není reálné, aby každá obec měla vlastní pečovatelskou službu. Do budoucnosti je však Je však zapotřebí, aby se zvýšila dostupnost terénních služeb a počet sociálních pracovníků i mimo velká města,“ dodává. Jisté je, že pokud se situace nezačne řešit, bude Táborsku v následujících letech chybět přes 60 lůžek v oblasti pečovatelských služeb a další desítky pak v terénních službách.

Klára Sýkorová

 

 

Hlavní stránka