lupa x
user

Roste počet zdravotnických zařízení využívajících telemedicínu

Roste počet zdravotnických zařízení využívajících telemedicínu

11.09.2022 , Aktualizováno 09.09.2022

Redakce

Počet zdravotnických zařízení využívajících telemedicínu, tedy zdravotnické aktivity na dálku prostřednictvím informačních a komunikačních technologií, vzrostl v Česku za poslední rok o třetinu. Nárůst je ovlivněný zejména obdobím covidu, kdy se lidé mnohdy nedostali fyzicky k lékaři. Nejvíce vzrostlo využití telemedicínských technologií v diabetologii, kardiologii, v rehabilitaci a ve sportovním a tělovýchovném lékařství. Vyplývá to z dat konference LIFMAT 2022, která se konala tento týden v Praze.

Roste počet zdravotnických zařízení využívajících telemedicínu

Foto: Shutterstock 

Telemedicínu využívají častěji soukromá zařízení než ta státní, protože většina výkonů není hrazena z veřejného pojištění. Zhruba o 30 procent vzrostla i skupina pacientů, která pomůcky telemedicíny využívá.

„Podle našich analýz už více než polovina dospělé populace používá chytré hodinky nebo mobilní telefon k monitorování zdravotního stavu nebo životního stylu. S různou formou telemedicínského přístupu se setkáváme ale stále častěji při sdílení dat mezi pracovišti. Brzdu rozvoje telemedicíny v Česku vidím především v legislativě a ochotě propojovat již vytvořená řešení,“ uvedl organizátor LIFMAT Martin Matoulek z První lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Stále více než 50 procent populace v České republice podle Jakuba Malého z Ipsosu neví, co to telemedicína je, nebo o ní neslyšelo. „Někteří si pod pojmem telemedicína představují telefonování s lékařem,“ uvedl Jakub Malý z firmy Ipsos, která připravila průzkum speciálně pro konferenci.

Cílem konference je ukázat, že telemedicína je efektivní způsob, jak mohou lidé zjistit více o svém zdraví. Předváděné technologie umí například odhalit diabetes ze scanu oka nebo melanom kůže přes fotoaparát a aplikaci v telefonu. Jiné chytré zařízení zase umí odhalit zdravotní obtíže analýzou vydechovaných plynů a například speciální prsten umí změřit tep svého nositele. Konference se konala v konferenčním centru Cubex na pražské Pankráci. První den byl určený pro odborníky a studenty lékařských a technických fakult, druhý den pro veřejnost a setkání s odborníky.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka