lupa x
user

Střední Čechy stále trápí kapacity škol, zásadně nepomáhá ani výstavba nových

Střední Čechy stále trápí kapacity škol, zásadně nepomáhá ani výstavba nových

19.09.2022

Redakce

Středočeský kraj se bude i v letošním školním roce potýkat s nedostatečnými kapacitami na základních školách. Už v loňském školním roce navštěvoval tamní školy rekordní počet žáků, letos navíc kraj očekává skokový přírůstek počtu žáků z Ukrajiny. Situaci mělo pomoct i několik projektů výstavby nových škol, ne všechny však dopadly úspěšně.

Střední Čechy stále trápí kapacity škol, zásadně nepomáhá ani výstavba nových

Foto: Shutterstock 

Například v Jesenici si od nové základní školy slibovali 540 nových míst. Bývalé vedení města Jesenice v roce 2015 nakoupilo pozemky pro výstavbu nové školy ve vesnici Zdiměřice, která spadá pod Jesenici. Jesenických školáků tehdy bylo kolem 900 a kvůli nedostatečné kapacitě tamní základní školy docházeli na vyučování i do jiných objektů, které město přetvořilo na třídy. Tento stav měl dle plánů vedení města trvat do otevření nové školy ve Zdiměřicích.

Projekt dokončilo současné vedení města loni. Na vedení se tehdy svalila kritika za to, že škola byla otevřena na poslední chvíli, nebyly v ní dokončeny všechny potřebné stavební úpravy a třídy byly zpočátku nedostatečně vybavené. Do nové školy se navíc přesunula jen část žáků z jesenické školy, a zatímco jedna škola byla stále přeplněná, v nové škole nebyly kapacity plně využity. „Někteří rodiče si také stěžují na rozdílnou úroveň obou škol,“ dodává bývalá starostka Jesenice a ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková s tím, že například na zdiměřické škole mají žáci výuku angličtiny již od první třídy.

Kraj se se žádostí o pomoc v minulosti obrátil i na vládu. Požaduje zejména finanční prostředky na výstavbu nových škol. Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN) předala na konci června premiérovi Petru Fialovi (ODS) dokument, který podepsalo přes sto představitelů středočeských obcí. V něm vládu vyzvali, aby podpořila kroky, které pomůžou s navýšením kapacit základních škol.

Podle Peckové trápí Středočeský kraj nedostatek míst ve školách dlouhodobě a nesouvisí tak jen s příchodem dětí ukrajinských uprchlíků. Již dříve upozorňovala také na problém takzvané zápisové turistiky. Ta spočívá v tom, že rodiče účelově změní trvalé bydliště dítěte do obce s preferovanou spádovou školou.

Zdroj: Český statistický úřad

Radní Středočeského kraje pro oblast vzdělávání a sportu a starosta středočeské obce Psáry Milan Vácha (STAN) dříve pro Český rozhlas uvedl, že nedostatek kapacit škol v regionu souvisí s obecnějším trendem nedostatečné infrastruktury a rychlou výstavbou.

Počet dětí ve středočeských základních školách dosáhl v uplynulém školním roce historického maxima. Podle údajů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) fungovalo v minulém školním roce ve Středočeském kraji celkem 574 základních škol. Ačkoli se oproti předchozímu roku jednalo o mírný přírůstek, kapacity jsou stále nedostačující.

Podle posledních dostupných dat Českého statistického úřadu fungovalo v Česku 4 214 základních škol, které celkem navštěvovalo přes 960 000 žáků. Na jednu třídu připadalo průměrně 19,6 žáka a na učitele pak 13,8 žáka. Počet nově přijatých žáků do první třídy pak převyšoval počet deváťáků o více než 18 000.

Hlavní stránka