lupa x
user

Dva čínští astronauti provedli výstup mimo vesmírnou stanici

Dva čínští astronauti provedli výstup mimo vesmírnou stanici

20.09.2022

Redakce

Dva čínští astronauti, kteří jsou na misi na budované vesmírné stanici Tchien-kung, podnikli výstup do vesmíru. Informovala o tom čínská média. Nainstalovali na ní čerpadla nebo součást robotického ramena. Třetí astronaut jistil své kolegy zevnitř.

Dva čínští astronauti provedli výstup mimo vesmírnou stanici

Foto: Shutterstock 

Čínská vesmírná stanice má být dokončena ještě letos. Peking se ji rozhodl vybudovat poté, co ho Spojené státy vyřadily z projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) kvůli napojení jeho vesmírného programu na armádu.

Nynější „vesmírná procházka“ je druhá, na kterou se posádka stanice během své půlroční mise vydala, první podnikla asi před dvěma týdny.

Současná posádka bude dohlížet na dokončení stanice. V červenci stanici rozšířila první laboratoř, raketa s druhou laboratoří vystartuje později během letošního roku. Ke konci mise současné posádky se k ní připojí další tři astronauti a na stanici bude poprvé šest lidí.

Čína vyslala svého prvního astronauta do vesnímu roku 2003. V rámci svého vesmírného programu poslala robotická vozítka na Měsíc a loni jedno umístila na Marsu. Získala vzorky půdy z měsíčního povrchu a zvažuje vyslání lodi s posádkou na Měsíc.

Peking (ČTK)

Hlavní stránka