lupa x
user

Německo pracuje na vlastní průmyslové výrobě polovodičů, řekl kancléř Scholz

Německo pracuje na vlastní průmyslové výrobě polovodičů, řekl kancléř Scholz

20.09.2022 , Aktualizováno 19.09.2022

Redakce

Německo pracuje na vybudování průmyslových kapacit na výrobu polovodičů, i když je to nákladný krok. Na závěr dvoudenního festivalu Ada Lovelace o budoucnosti internetu to dnes řekl německý kancléř Olaf Scholz.

Německo pracuje na vlastní průmyslové výrobě polovodičů, řekl kancléř Scholz

Foto: Shutterstock 

„Je to nákladné, ale podle mě důležité,“ citovala agentura Reuters kancléře, který hovořil o technologické konkurenceschopnosti.

Na konci srpna v projevu na Karlově univerzitě v Praze Scholz prohlásil, že Evropa už v otázce výroby čipů a polovodičů dosáhla významného pokroku. „Například Intel nedávno oznámil miliardové investice ve Francii, Polsku, Německu, Irsku, Itálii a Španělsku. A to je obrovský krok k nové generaci nových mikročipů s nálepkou Made in Europe. A to je teprve začátek,“ řekl. Dodal, že Evropa se musí stát průkopníkem v oblasti klíčových technologií.

Německá vláda na začátku května oznámila, že chce přilákat výrobce čipů podporou v objemu 14 miliard eur (343 miliard Kč).

Čipy jsou už dnes základními komponenty v průmyslu, neobejdou se bez nich výrobci automobilů, telefonů, ale ani chladniček, praček či budíků. Význam čipů se navíc zvyšuje s evropskými plány digitalizace.

Jak jsou mikročipy důležité, to ukázal jejich celosvětový nedostatek, ke kterému přispěly zvýšená poptávka po elektronice v době pandemie nemoci covid-19 a karanténní opatření s uzávěrami, kdy část produkce musela být zastavena.

Berlín (zpravodaj ČTK)

Hlavní stránka