lupa x
user

U Tel Avivu našli neporušený hrob starý 3300 let

U Tel Avivu našli neporušený hrob starý 3300 let

20.09.2022

Redakce

Jižně od Tel Avivu byl objeven dosud neporušený hrob z doby, kdy Egyptu vládl faraon Ramesse II., tedy z doby před 3 300 let. Egypťané tehdy ovládali i území dnešního Izraele. Uvnitř byly desítky hliněných nádob, poháry, lampy, hroty šípů i bronzová kopí. O nálezu informoval izraelský úřad pro staré památky (IAA).

U Tel Avivu našli neporušený hrob starý 3300 let

Foto: Shutterstock 

Na hrobku se přišlo při přípravách stavby nového parku v kibucu Palmachim, když buldozer 13. září narazil na kámen, který byl součástí stropu hrobu.

Odborník na dějiny doby bronzové Eli Jannai řekl, že do té doby hrob nebyl vykraden, ale vypadá to, že po odhalení nálezu na místě někdo kopal a část předmětů odnesl. IAA zahájil vyšetřování.

Většina předmětů na místě zůstala. Do hrobu byly vloženy, aby sloužily mrtvému v posmrtném životě. Mezi amforami byly misky různých tvarů, náčiní na vaření a olejové lampy. Našly se také malé schránky s vzácným obsahem, přivezeným ze Sidonu a Tyru – dnešních libanonských měst Sajdá a Súr.

„Je to objev, jaký uděláte jednou za život, něco ve stylu Indiana Jonese. Prostor s nádobami, jichž se nikdo nedotkl 3300 let. Z období pozdní doby bronzové, přesně z doby známého Ramesse II. Hrob poskytuje jasnou představu o pohřebních zvyklostech v pozdní době bronzové,“ řekl Jannai.

Ramessovi II. se připisuje rozšíření egyptské říše na severu na území dnešní Sýrie a na jihu dnešního Súdánu. Takže objevený hrob se dá datovat do doby, kdy na místě vládl Egypt.

Byl vyhlouben do země ve tvaru čtverce s pilířem, který podpíral strop. Na rozdíl od jiných hrobů, jež se našly v okolí dříve, tento podle Jannaie zřejmě sloužil rodině nebo klanu. Ostatky těl jsou ve špatném stavu, což brání odebrání DNA a její analýze.

Jannai se domnívá, že to byli místní lidé, kteří žili na pobřeží a udržovali obchodní kontakty s Kyprem, Libanonem a Sýrií. K jakému osídlení ale patřili, není jasné, podle Jannaiho mohlo místo zaniknout v moři. Lidé z pobřeží podle něj vyplouvali z „pirátských“ přístavů zřizovaných u ústí toku Sorek.

Předpokládá se, že se menší obchodníci vyhýbali velkým přístavům, jako je Jaffa nebo Aškelon, kde působili významní obchodníci, kteří by od nich vymáhali poplatky. Není tedy vyloučeno, že tento nedotčený hrob byl hrobkou oněch „pirátů“ anebo někoho, kdo od nich získal předměty určené k posmrtnému životu.

Tel Aviv, Izrael (ČTK)

Hlavní stránka