lupa x
user

Na dezinformačních webech bylo loni 200.000 textů, o 6 pct. víc než o rok dřív

Na dezinformačních webech bylo loni 200.000 textů, o 6 pct. víc než o rok dřív

22.09.2022 , Aktualizováno 21.09.2022

Redakce

České dezinformační weby loni zveřejnily téměř 200.000 textů, asi o šest procent více než v roce 2020, informovali dnes v tiskové zprávě zástupci projektu Česko v datech. V Česku aktuálně působí 46 prokremelsky orientovaných dezinformačních webů, což znamená pokles o víc než desetinu, jejich aktivita ale stoupá. Méně lidí než před šesti lety si podle analýz věří, že jsou schopni dezinformace od ostatních mediálních produktů rozlišit.

Na dezinformačních webech bylo loni 200.000 textů, o 6 pct. víc než o rok dřív

Foto: Shutterstock 

Dezinformační weby loni zveřejnily 197.177 článků. Kromě šestiprocentního nárůstu počtu textů jsou také tyto weby sofistikovanější. „Zejména v posledním roce se mimo jiné zaměřily také na to, aby jejich design a obsah vypadaly profesionálně a imitovaly seriózní média. Pětice těchto webů například využívá v názvu číslovku 24, čímž se snaží podobat zpravodajskému webu ČT 24,“ uvedli zástupci Česka v datech.

V roce 2018 byly zhruba dvě třetiny obyvatel ČR přesvědčeny o tom, že dokážou v mediálním prostoru dezinformace rozeznat, letos je to jen 56 procent lidí, což je čtvrtá nejnižší hodnota v zemích EU. Podle analýzy to však spíš neznamená zhoršení mediální gramotnosti Čechů, ale srovnání jejich představ s reálným stavem.

Hlavním zdrojem informací je u poloviny Čechů televize, z on-line zpravodajství získává informace podle dat Eurobarometru asi 15 procent Čechů. Pět procent lidí uvedlo, že zprávy nesleduje vůbec. Podle průzkumu CVVM nedůvěřovalo televiznímu zpravodajství 56 procent Čechů, týká se to především soukromých stanic. „Ty společně se soukromými rádii označilo za věrohodný zdroj jen 15 procent Čechů, zatímco u veřejnoprávních televizních a radiových stanic to byla polovina české populace,“ uvedli autoři

Praha (ČTK)

Hlavní stránka