lupa x
user

Italská vláda a Intel jako místo nového závodu na čipy upřednostňují Benátsko

Italská vláda a Intel jako místo nového závodu na čipy upřednostňují Benátsko

26.09.2022

Redakce

Odstupující italská vláda Maria Draghiho a společnost Intel upřednostňují jako lokalitu pro novou továrnu na čipy v Itálii město Vigasio v regionu Benátsko na severovýchodě země. S odvoláním na dva obeznámené zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Americký výrobce čipů uvedl, že počáteční investice zhruba za 4,5 miliardy eur (110,8 miliardy Kč) by se měla v průběhu času zvyšovat. Závod v Itálii vytvoří asi 1500 pracovních míst a dalších 3500 u dodavatelů a partnerů. Provoz má být zahájen v letech 2025 až 2027.

Italská vláda a Intel jako místo nového závodu na čipy upřednostňují Benátsko

Foto: Shutterstock

Investice Intelu v Itálii je součástí širšího plánu, který firma oznámila v březnu loňského roku. V příštím desetiletí hodlá Intel v Evropě investovat až 80 miliard eur do budování kapacit. Nedostatek mikročipů se od pandemie ukázal jako jeden z důvodů, kvůli kterým vázne výroba v automobilovém sektoru i některých dalších odvětvích.

Vigasio se nachází nedaleko Verony, na strategické brennerské dálnici A22 a železnici, které jsou spojnicí Horní Adiže v Jižním Tyrolsku s rakouským Tyrolskem. Druhá ze zvažovaných lokalit je v regionu Piemont na severozápadě země. Město Vigasio vychází z výběru lépe mimo jiné díky svému dobrému spojení s Německem, zejména s městem Magdeburg, kde Intel postaví dvě továrny, dodal jeden ze zdrojů.

Intel a končící italská vláda původně zvažovaly také lokality v regionech Lombardie, Apulie a Sicílie. Draghiho blízcí spolupracovníci se snaží zahájit zákulisní jednání se svými pravděpodobnými nástupci a chtějí se vyhnout riziku, že nová italská vláda dohodu podepsanou v září zpochybní. Výběr lokality pro závod Intelu je podle zdrojů politicky velmi citlivá záležitost.

Nedělní předčasné parlamentní volby v Itálii vyhrál blok pravicových stran. Podle průběžných výsledků bude mít pohodlnou většinu v obou komorách parlamentu.

Agentura Reuters už dříve uvedla, že Řím je připraven financovat až 40 procent celkových investic Intelu v Itálii. Podíl státu na investičním programu společnosti Intel musí být sdělen příští vládě dřív, než bude jakákoli dohoda nakonec formalizována, uvedl jeden ze zdrojů.

Řím za účelem podpory domácí výroby čipů jedná i s francouzsko-italskou společností STMicroelectronics, tchajwanskými výrobci čipů MEMC Electronic Materials a TSMC či s izraelskou společností Tower Semiconductor. Tu Intel koupil na začátku tohoto roku.

 

Řím (ČTK)

Hlavní stránka