lupa x
user

Česko a Tchaj-wan se dohodly na spolupráci ve vývoji polovodičů

Česko a Tchaj-wan se dohodly na spolupráci ve vývoji polovodičů

29.09.2022

Redakce

Česko a Tchaj-wan se během mise senátora Jiřího Drahoše (za STAN) a zástupců ministerstev dohodly formou memorand na spolupráci na vývoji polovodičů, což má pomoci nejen automobilovému průmyslu. Součástí spolupráce je i stipendium, které získá sedm desítek Čechů na tchajwanských univerzitách.

Česko a Tchaj-wan se dohodly na spolupráci ve vývoji polovodičů

Foto: Shutterstock 

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) ocenila, že cesta měla konkrétní hmatatelné výsledky v podobě memorand, což může do budoucna předejít výpadku dodávek polovodičů z jiných asijských zemí. Její náměstkyně Jana Havlíková uvedla, že Česko může poskytnou kapacity velkých výzkumných infrastruktur v oblasti laserů a elektronických mikroskopů, které jsou pro vývoj a výrobu čipů třeba.

Tchaj-wan Česku pomáhá se zřízením vývojového centra pro výzkum polovodičů. Prohlubování znalostí v oblasti polovodičů má napomoci memorandum o programu financování 68 stipendií pro české studenty na čtyřech tchajwanských univerzitách. Jejich zástupci podle náměstkyně ministra školství Radky Wildové přijedou do Prahy a Brna koncem října. Program by měl odstartovat v příštím školním roce.

Další memoranda podle ředitele Národního muzea Michala Lukeše počítají s tím, že v Česku se do konce roku 2024 uskuteční výstava exponátů z čínských císařských sbírek, které zapůjčí Národní palácové muzeum. V Národním tchajwanském muzeu bude naopak výstava o české hudbě. Na Tchaj-wanu je česká vážná muzika a čeští skladatelé velice populární.

Předseda senátního školského a kulturního výboru Drahoš uvedl, že tchajwanští partneři podpořili vytvoření přímého leteckého spojení mezi Prahou a Tchaj-pejí, které by napomohlo rozvoji turistiky i obchodu. Jednání o něm by měla začít podle Drahoše v horizontu týdnů. „Přímé letecké spojení mezi Prahou a Tchaj-pejí je priorita i pro Tchaj-wan,“ řekl senátor.

Drahoš připomenul, že cesta navazuje na vzájemné kontakty z uplynulých dvou let, které zahájila mise předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) předloni na podzim. Podotkl, že Tchaj-wan a Česko mají historickou zkušenost z agresivními nedemokratickými partnery.

Za podrývání politických základů česko-čínské spolupráce označilo cestu české delegace čínské velvyslanectví. Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan funguje de facto nezávisle od roku 1949, má vlastní vládu a demokratické zřízení. Česko se drží politiky většiny světa, tedy politiky jedné Číny a oficiálně uznává jenom pevninskou Čínu. Vláda nicméně deklarovala zájem na spolupráci s Tchaj-wanem díky jeho demokratickému režimu.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka