lupa x
user

V místě, kde byl poškozen Nord Stream, zemětřesení nebývají, říká vědec

V místě, kde byl poškozen Nord Stream, zemětřesení nebývají, říká vědec

29.09.2022

Redakce

V oblasti otřesů, které poškodily plynovody Nord Stream v Baltském moři, zemětřesení nebývají. Rozdíl mezi důsledky zemětřesení a výbuchu lze dobře rozlišit podle záznamu průběhu jevu. Uvedl to seismolog Aleš Špičák, který vede Geofyzikální ústav Akademie věd ČR. K poškození podmořského potrubí podle něj není třeba velké energie. To, že potrubí poškodily výbuchy a nikoliv zemětřesení nebo sesuvy, uvedli v úterý seismologové z Uppsalské univerzity ve Švédsku a dánského seismologického centra. Řada evropských politiků hovoří o incidentu ve švédských a dánských vodách jako o sabotáži.

V místě, kde byl poškozen Nord Stream, zemětřesení nebývají, říká vědec

Foto: Shutterstock 

Zemětřesení v této oblasti nevznikají. Nejsou tam žádné tektonické poruchy, čili tam seismická aktivita neprobíhá. Je divné, že by tam najednou nějaká měla proběhnout,“ řekl Špičák.

„Druhá věc je, že když máte klasické zemětřesení, tak dochází k takovým pohybům horninových bloků, které vybudí seismické vlny tak, že do určitých směrů od místa zemětřesení se vlna ze začátku šíří jako kompresní,“ vysvětlil vědec. První pohyb je tak podle něj tlak dopředu. „Naopak na druhou stranu se ta vlna na svém začátku šíří tak, že to materiál natahuje,“ dodal Špičák s tím, že to pak ukážou seismické záznamy.

„Na těch stanicích, které jsou ve směru, kde se to stlačuje, je první pohyb vlnovky směrem nahoru. Rovná čára cukne nahoru a pak to začne kmitat s různou amplitudou. Na druhé straně, kde se ta hornina napřed natáhne, je výkyv pisátka přístroje směrem dolů,“ popsal expert. Poznamenal, že ze stanic kolem místa zemětřesení seismologové ze záznamů určí i kde zlom, kde došlo k zemětřesení přesně leží, jaký má sklon a další informace.

Průběh exploze, například jaderného testu nebo výbuchu odpáleného či přirozeného, je pak podle Špičáka úplně jiný. „To půjde napřed tou horninou na všechny strany, bude jí to tlačit do všech směrů. Takže pokud máte okolo rozestavěné stanice, uvidíte na všech ten první záznam vždy směrem nahoru. Tak se dá od sebe velmi dobře odlišit tektonické zemětřesení a výbuch,“ konstatoval vědec.

České stanice podle Špičáka důsledky incidentu nezaznamenaly. Vědec dosud také neviděl žádnou expertní zprávu o tom, jak velká síla, v přepočtu na stupnici pro hodnocení zemětřesení, byla v oblasti změřena.

„My sice zaznamenáváme zemětřesení z celé zeměkoule, ale musí mít určitou razanci. Ale na poškození potrubí není nic moc potřeba. Z hlediska energie třeba občasná zemětřesení na Chebsku v západních Čechách jsou mnohořádově silnější než nějaká případná exploze výbušniny, která vůbec nemusí být silná,“ uzavřel Špičák.

Švédští seismologové potvrdili, že otřesy o síle srovnatelné se 100 kilogramy dynamitu měly centrum ve vodě. Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů pravděpodobně úmyslným činem.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka