lupa x
user

V Reflexu vyšel poslední díl komiksu Zelený Raoul, nesl název Babišova studna

V Reflexu vyšel poslední díl komiksu Zelený Raoul, nesl název Babišova studna

30.09.2022

Redakce

V časopise Reflex včera vyšel poslední díl kultovního komiksu Zelený Raoul. Satirický kreslený seriál vycházel na stránkách časopisu nepřetržitě 28 let. Poslední díl komiksu nazvaný Babišova studna je o soudu v kauze Čapí hnízdo. Podle kreslíře Štěpána Mareše tím seriál definitivně končí. Důvody rozhodnutí jeho autoři Mareš a Milan Tesař údajně neznají. O výpovědi se dozvěděli z e-mailu, který jim přišel v neděli. Šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš za důvod ukončení spolupráce uvedl výsledky průzkumu, které hovoří o klesajícím čtenářském zájmu o Zeleného Raoula.

V Reflexu vyšel poslední díl komiksu Zelený Raoul, nesl název Babišova studna

Foto: autoři komiksu

„Je škoda, že jsme se o náhlém konci Zeleného Raoula dozvěděli z e-mailu. Kdybychom to věděli dopředu, mohli jsme jeho existenci ukončit nějak elegantně, uzavřít příběh. Třeba tím, že by odlétl na svoji planetu,“ uvedl pro DVTV spoluzakladatel a scenárista komiksu Tesař.

Díl nazvaný Babišova studna bude mít číslo 1421, což označuje počet týdnů, po které komiks nepřetržitě vycházel. Autoři jeho podtitulek změnili na Konečný příběh České republiky očima ufona. Díl pojednává o Andreji Babiši juniorovi, Andreji Babišovi seniorovi a hlavně o advokátu Eduardu Brunovi. Jeho děj vychází z epizody Studna v seriálu 30 případů Majora Zemana, jehož byl muž jménem Brůna hlavní postavou.

Zelený Raoul (plným názvem Zelený Raoul aneb Nekonečný příběh České republiky očima ufona) vycházel v týdeníku Reflex, obvykle na jeho čtvrté straně. Tématem byly zejména činy a chování českých politiků. Dění v Česku pozorovala a komentovala fiktivní postava zeleného mimozemšťana. Kreslířem komiksu byl Mareš, což je společný pseudonym tří redaktorů Reflexu – Dana Hrubého, Milana Tesaře a Tomáše Baldýnského.

Komiks byl občas předmětem soudních sporů. Některé kresby se kvůli nahotě nelíbily třeba exministru Karlu Březinovi nebo Petře Paroubkové. Březina soud po několika letech vyhrál, Paroubková prohrála.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka