lupa x
user

Počet hackerských DDoS útoků se vrátil k normálu. Nejvíc jich je z Ruska

Počet hackerských DDoS útoků se vrátil k normálu. Nejvíc jich je z Ruska

03.10.2022

Redakce

Počet i objem hackerských DDoS útoků na české firmy se v srpnu ustálily na hodnotách obvyklých před zahájením války na Ukrajině. Hodnoty jsou tak několikrát menší, než byly v březnu, který byl historicky rekordní. Proti předchozím měsícům se nejvíce útočilo z Ruska, které žebříčku kralovalo naposledy v dubnu. Vyplývá to ze statistik bezpečnostní firmy ComSource.

Počet hackerských DDoS útoků se vrátil k normálu. Nejvíc jich je z Ruska

Foto: Shutterstock 

„DDoS útoky, které velkým počtem dotazů zahltí napadený server, tu s námi budou neustále a týkají se úplně všech firem a institucí. Útok ani nemusí být součástí nějaké války, ale může si jej objednat například konkurence či odmítnutý dodavatel. Rozvinul se s nimi totiž čilý obchod, takže útočník ani nepotřebuje žádné technické znalosti či vlastní infrastrukturu, prostě si jej koupí jako službu,“ uvedl spolumajitel ComSource Jaroslav Cihelka.

Útoky na firmy a instituce v ČR mířily ze 184 zemí. Do popředí se posouvá Asie. Ta již druhý měsíc po sobě kraluje žebříčku intenzity útoků, který předtím dlouhodobě vedla Evropa, ukazují data. Z pohledu zemí bylo nejvíce útoků z Ruska, na druhém místě se umístila Brazílie následovaná USA. Nejintenzivnější útoky pak směřovaly z Vietnamu.

Celkový objem odfiltrovaného škodlivého provozu se v srpnu v porovnání s předchozím měsícem lehce snížil, i tak byl ale dvojnásobný oproti červnu. V rekordním březnu byl nicméně objem zablokovaných škodlivých dat mnohonásobně vyšší, vyplývá ze statistik.

„S DDoS útokem se setkala téměř každá významnější firma. V posledních měsících se nicméně aktivity hackerů soustřeďují na vice sofistikované útoky, které mohou oběti více poškodit. Příkladem může být Ředitelství silnic a dálnic, které se z napadení vyděračským ransomwarem vzpamatovávalo několik měsíců,“ řekl technický ředitel e-shopu Astratex Martin Rogozný.

Podle ředitele divize Medical Soulutions softwarové firmy OR-CZ Michala Mačáta jsou hackerské útoky v Česku časté taky proti školám, zdravotnickým zařízením a nemocnicím. „Často znamenají zastavení provozu, odložení operací, rychlý převoz akutních pacientů do jiné nemocnice. Mnohdy se jedná o ransomware, který zašifruje data na nemocničních serverech a přístrojích. Následky jsou často v milionech korun. Je proto potřeba modernizovat zařízení a digitální prostředí mít zabezpečené a chráněné. Všechny operační systémy musí být podporované a aktuální,“ dodal.

Policie letos do konce srpna zaznamenala celkem 12.083 skutků spáchaných v kybernetickém prostoru. V roce 2021 to bylo jen 1957 incidentů.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka